April 13, 2024

Кората од лимон е многу лековита за човечкото тело. Содржи витамини А, калциум, калиум, а влакната во кората на лимонот ја поддржуваат работата на срцето, мускулите, очите, нервниот систем и варењето.

Од друга страна, полифенолите во кората на лимонот имаат својство на силни антиоксиданси кои можат да се користат за лекување на болести како што е карцином. Иако кората од лимон има многу лековити својства, ова овошје на сите ни е достапно по поволни цени.
Кората на лимонот има поголема хранлива вредност од внатрешноста на лимонот или сокот од лимон. 100 грама кора во споредба со 100 грама исцеден сок содржи:

22 пати повеќе калциум, 1,5 пати повеќе калиум, 3 пати повеќе витамин Ц, 35 пати повеќе влакна, 8 пати повеќе витамин А

Во продолжение ви ги претставуваме лековитите својства на кората од лимон:Кора од лимон го детоксифицира телото.
Кората на домашниот, непрскан лимон е извор на антиоксиданси, поконкретно неговата бела мембрана или жолта кора што го опкружува плодот. Богат е со фалвоноиди кои го нормализираат нивото на холестерол, а се многу ефикасни како природни средства за чистење на организмот.
Кората од лимон прелијте ја со вода и оставете ја да отстои неколку минути, па процедете ја. Во течноста додадете малку исцеден сок од лимон и испијте ја наутро.

Кора од лимон го зајакнува имунитетот. Кората од лимон содржи речиси двојно повеќе витамини од самото овошје. Токму поради оваа причина, никогаш не ја фрлајте кората од лимон, туку замрзнете ја и користете ја како зачин за јадења.

Ги одржува цврсти коските и забите. Изобилството на калциум и витамин Ц помага во одржување на забите и коските. Само 100 g кора од лимон обезбедува 13,4% од дневните потреби на возрасен за калциум, додека оваа количина за витамин Ц е дури 143%! Витаминот Ц игра улога во синтезата на колагенскиот протеин, кој е од суштинско значење за здравјето на лигаментите, тетивите, кожата и ‘рскавицата. Самиот калциум е исклучително важен за здравјето на крвните садови, мускулите и лачењето на хормоните.

Кора од лимон е добра за борба против некои видови карцином. Маслото од лимон добиено од кора од лимон е богато со д-лимонен, антиоксиданс кој се покажа како одличен во борбата против ракот на дојката и дебелото црево . Исто така, флавоноидите во кората на лимонот ја поттикнуваат апсорпцијата на витаминот Ц, кој ги спречува штетните ефекти на слободните радикали. Особено, нарингенинот ја штити молекулата на ДНК од оштетување, со што го спречува формирањето на клетките на ракот.

Го намалува крвниот притисок и го штити срцето. Кората од лимон има висока содржина на калиум, а заедно со калциумот и магнезиумот обезбедува релаксација на крвните садови, што се манифестира со намалување на крвниот притисок. Секако, регулираниот крвен притисок води и до поздрава работа на срцето. Исто така, влакната, флавоноидниот хесперидин и каротеноидниот пигмент го намалуваат нивото на холестерол, што придонесува за здравјето на срцето.

Кора од лимон ја регулира неправилната столица. Поради високата содржина на влакна, кората од лимон се препорачува за луѓе кои страдаат од неправилна столица, чир на желудникот, металоиди и рефлукс на киселина. Влакната исто така играат значајна улога во регулирањето на телесната тежина, но и во намалувањето на ризикот од дијабетес .

Кора од лимон е лековита за видот. Внатре во човечкото тело, каротеноидот се претвора во витамин А, кој како што знаеме е важен за здрав вид и го намалува ризикот од инфекции на очите. Кора од лимон е богата со каротеноиди. Покрај тоа, витаминот Ц учествува во спречување на макуларна дегенерација (очни болести поради стареење).

Кора од лимон е лековита за инфекции и заздравување на рани. Се покажа дека екстрактот од кора од лимон има антибактериски својства, и дека потенцијално може да се најде како модерен антибиотик во борбата против неколку видови бактерии.
Студиите врз животни исто така покажаа дека кората од лимон има потенцијал во третманите за побрзо зараснување на раните. Од друга страна, истражувањето спроведено на дијабетичари кои орално консумирале мешан екстракт од кора од цитрус (вклучувајќи и лимон) покажа побрзо зараснување на раните кај овие испитаници.

Помага во борбата против акните. Покрај антимикробните својства, кората од лимон има и состојки кои доведуваат до стеснување на порите, што ја прави погодна за лекување на акни. Направете раствор на пареа и додадете ја кората од лимон заедно со листовите нане во зовриената вода. Етеричните масла од кората од лимонот ќе имаат ефект на чистење, додека нането има улога на тонер за кожата на лицето.

Природен дезодоранс. Антибактериското својство на лимонот, во комбинација со пријатната арома на цитрус, го прави екстрактот од неговата кора природен дезодоранс. Сè што треба да направите е да направите чај од кора од лимон кој претходно сте го изладиле, а потоа наместо со комерцијален дезодоранс да го нанесете со чист памук. Остатокот од тинктурата можете да го чувате во фрижидер и да го користите по потреба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *