April 13, 2024

Sitting at the Dinner Table Handsome Young Man Plays the Guitar For a Friends. Family and Friends Listening to Music at the Summer Evening Garden Party Celebration.

Можеби сте љубител на домашни забави и често ги повикувате пријателите на дружење, но веруваме дека сте се нашле во ситуација да не сте знаеле да им кажете дека „доста е“ и дека забавата е завршена. Доколку не знаете суптилни начини тоа да го ставите до знаење, бидејќи директноста во вакви ситуации не е пожелна, ви носиме неколку предлози.

Во многу филмови ќе видите актери како играат улога во која ги претставуваат вистинските забавувачи и оние кои не спијат ноќе. Честопати вистинските забави, со цигари и пијалоци во рацете, се добредојдени гости на забавите.

Во реалниот живот, луѓето генерално претпочитаат помирен и позатскриен живот . Многу дури и забави во соседството знаат да бидат иритирачки, па полицијата често интервенира на нивен повик.

Дали и вас ве нервираа звуците што доаѓаат од соседните станови? Или уште полошо, поканивте некои пријатели, кои заборавија дека не се дома и беа целосно опуштени, додека вие внимателно гледавте во часовникот и ги чекавте да заминат дома. Новинарот и писател Хари Велоп откри неколку интересни начини како гостите да знаат дека треба да го напуштат вашиот дом.

Мијте ги забите пред гостите. Ништо не е поубаво од тоа да се појавите со четка за заби во забите или наметка која го најавува времето за спиење на вашите гости. Претпоставувам дека тоа е крајниот метод за да ги избркате, ако веќе не сфаќаат дека отишле предалеку.

Велоп го направил тоа во една прилика, не можејќи да ги натера гостите да си одат дома за време на прославата на Божиќ, па се сетил дека тоа може да го направи со миење заби. Во таа прилика на гостите им рекол дека мора да спие , а поради овој потег неговата сопруга го нарече „најгрубиот човек во Британија“.

Одредете време за завршување на дружењето. Можеби доаѓањето на модерната технологија овозможи понепосреден и порелаксиран стил на разговор, но правилата за добри манири сепак налагаат секоја покана, дури и по е-пошта, да го означува почетокот и крајот на забавата на која сте поканети. Во претходните години, печатените покани даваа поофицијален тон и го содржеа почетокот и крајот на секоја прослава, зошто тоа денес не би се земало здраво за готово?

Започнете со чистење на кујната. Нема подобар и поедноставен начин да ги пратите гостите на врата и да се ослободите што е можно поскоро. Не само што давате до знаење дека забавата е завршена, туку суптилно кажувате дека би можеле да ви помогнат во расчистувањето.

Послужете безалкохолни пијалоци. На секоја забава практиката е да се послужи малку „жештина“, а штом домаќините ви донесат сок од портокал или лимонада, значи дека е време да си одите дома. Секако, ова е точно ако мислите дека гостите ќе прочитаат „меѓу редови“ и ќе ја разберат пораката. Добар начин на убав начин да им кажете дека дружењето е завршено, со тоа што ќе нагласите како соковите помагаат во отрезнувањето, па затоа е добро да ги пиете пред да си одите дома.

Обвинете го кучето, соседот … Кучето е секогаш одличен изговор за „растурање“ на гостите. Можете да се жалите на неговата агресивна природа и дека треба да внимавате на него за да не нападнете никого, но и да го однесете на прошетка . Соседот може да биде добар изговор бидејќи „не сака“ врева и гужва, па се плашите да не ве предупреди, бидејќи „тој прави поинаку“.

Почнете да подготвувате појадок. Ова е можеби најдиректниот начин да ги известите гостите колку е часот, но веруваме дека е и многу продуктивен. Нагласувајќи дека подготвувате овесна каша која мора да остане преку ноќ „потопена“ во јогурт или млеко , доволно е да им кажете на посетителите дека наскоро ќе има утрински оброк и дека забавата е завршена.

Оди земи ги јакните на гостите. Многу слична ситуација како претходната е да нагласите како ќе ја исчистите просторијата во која се јакните на гостите, па најдобро е да ги соберете, пишува Дејли Меил и да им ги донесете на гостите, што тие ќе го сфатат како порака дека треба да си заминат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *