April 16, 2024

За овие активности ќе ви требаат помалку од 5 минути, а тие можат да ви го продолжат животот со години, па дури и со децении. Многу е важно да се научите да ги одвоите овие 5 минути, бидејќи овие навики можат да ви го продолжат животот:

Никогаш не користете лифт, секогаш скали! Ова го знаат и птиците на гранките: качувањето по скали значи здраво срце и крвни садови. А здравото срце е гарант за здрава и долговечна личност. Затоа, никогаш не користете го лифтот за да се качувате на повисоките катови. И кога ќе слегувате, користете ги скалите. Неопходно е за силен задник и елиминирање на болките во долниот дел на грбот!

Кажете ја азбуката со молив стегнат меѓу забите! Секој што работи на компјутер страда од вкочанет врат. За да избегнете болки во вратот, правете го следново барем еднаш дневно: стискајте го моливот со забите и кажете ја целата азбука од А до Ш. Ова ќе ви го опушти вратот како ниедна друга вежба досега.

Исплакнете ја устата со морска вода или барем солена вода! Купете морска сол во прав или гранули. Секое утро или вечер истурете по една лажица во чаша топла вода и со добиениот раствор исплакнете го грлото и устата. Забите, крајниците и мукозните мембрани ќе ви бидат благодарни: така поретко имате кариес, болки во грлото и акутни респираторни инфекции. Но, во исто време исплакнете го носот со морска вода, особено кога сте болни.

Задржете го здивот како да нуркате! Кардиохирургот академик Амосов, кој живеел до 90 години и правел секојдневни вежби за дишење, напишал: „На секоја клетка, пред сè, и треба стрес и ограничување.“ Според Амосов, вежбите за дишење се начин да се прекине протокот на кислород до клетката.

Вдишете, а потоа издишете го целиот воздух од белите дробови и обидете се да не вдишете. Кога навистина ќе се изморите од тоа, земете здив и повторете ја постапката. Обидете се да го задржите здивот најмалку три минути – со редовно вежбање. ќе можете лесно да го направите и запомнете: светскиот рекорд поставен од нуркачот Џанлука Џенони е 18 минути и 3 секунди, така што имате простор да зголемувате и да се развивате.

Јадете сирови моркови, цвекло, јаболка или корен од зелка! Не можете да замислите колку луѓе помлади од 30 години се горди сопственици на хемороиди. Ги има 40% во развиените земји во светот! И со секој роденден што го имате, се зголемува ризикот да ги имате овие проблеми бидејќи не јадете влакна во форма на зеленчук, овошје, житарки и ‘ржан леб.

Ставете ги двете раце и нозете на под, свиткајте го грбот што е можно повеќе! Ако страдате од болки во грбот (и се поголем број луѓе страдаат од тоа), задолжително правете ја оваа вежба. Застанете на сите четири и свиткајте го грбот колку што е можно повеќе. Како мачка. Правете ја оваа вежба 10 пати, секој ден. Болката во грбот наскоро ќе исчезне.

Пред спиење, потопете ги стапалата во ледена вода 1 минута. Како прво, ќе заспиете побрзо ; второ, потребното внимание ќе го посветите на вените на долните екстремитети и трето, ќе го зајакнете имунитетот.

Потпрете се на ѕидот со грб, обидувајќи се да ги притиснете двете рамења на него! Потпирајќи се на ѕидот, обидете се да направите половина чучнување. Останете во таа положба неколку секунди, а потоа повторете .
10. Негувајте ја вашата кожа
Ако сакате добро да се одморите среде работно време, само погледнете подалеку од компјутерот. Затворете ги очите, а потоа покријте ги очите со рацете, но без да ги допирате очните капаци. Замислете да гледате во црно кадифе. Кога сликите, цртичките и светлината ќе исчезнат пред вашите очи, дури тогаш можете да ги отворите очите и да продолжите да работите.

Напијте се малку сок од лимон! Измешајте малку сок од лимон во чаша вода. Ова ќе ги убие бактериите во телото и ќе ги нахрани клетките со витамин Ц.
Редовно масирајте ги ушите! Ако се потпреме на ориенталната медицина, на нашето уво има 11 „месечеви точки“ кои се директно одговорни за виталната активност на 11 органи: срцето, очите, пенисот, забите, црниот дроб и сл. Во исто време, масажата на ушите се сметаше за одличен начин за борба против машката импотенција или женската фригидност.

Додека се туширате, зголемете го притисокот до максимум, а температурата на водата – до горната граница на вашата толеранција , затворете ги очите и смело насочете го млазот во лицето на растојание од 10 сантиметри. Две минути подоцна, кога ќе почувствувате дека образите ви се поместени кон задниот дел од главата, прекинете ја постапката и исушете го лицето со мека крпа (можете дури и да нанесете хранлива крема во тенок слој, но ова е акробација)

Оваа термичка масажа на лице жените ја почитуваат бидејќи го спречува создавањето на брчки и ја подобрува еластичноста на кожата. Но, тоа е и ефикасен начин за опуштање на мускулите на лицето и зголемување на циркулацијата на крвта. И двете можат да помогнат во борбата против стресот и заморот.

Земете активен јаглен! Ако сакате да испиете некоја чашка, земајте 6-7 таблети активен јаглен еднаш неделно (и во случај на мамурлак). Јагленот е одличен абсорбент кој ефикасно ги отстранува сите видови токсични материи од гастроинтестиналниот тракт, кои, за жал, ги има во изобилство во алкохолните пијалоци. Покрај тоа, јагленот е способен да апсорбира соли на тешки метали, растителни токсини и токсини ослободени од различни бактерии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *