June 23, 2024

Марат Сафин беше еден од најдобрите тенисери, а покрај неговата успешна кариера, јавноста беше многу заинтересирана за неговиот турбулентен живот.

Марат Сафин (41) е еден од најхаризматичните тенисери на 21 век, а поради својот шарм имаше многу наклонетост од женскиот дел од публиката, додека мажите ги воодушевуваше со својот воинствен менталитет.

А години по завршувањето на кариерата, тој откри интересни погледи на животот и уште еднаш покажа дека е навистина единствен.

Живописниот Русин по многу нешта се разликуваше од другите колеги. Сакаше забава, па според некои тврдења одиграл неколку натпревари мамурно. Посебно се памети ситуацијата на Австралија опен во 2002 година, кога во неговата ложа седеа три девојки.

Иако Сафин негираше дека има некаква врска со нив и дека добил билети само за неговиот пријател кој ги донел таму, никој не му верувал.

Исто така, еден од скандалите поврзани со него е познатото финале на Австралија Опен во 2003 година.

Според приказните на некои играчи, Сафин пиел цела вечер пред тоа, а неговиот соиграч во тоа време, Даниел Келерер, изнесе интересни детали.

„Пиев алкохол во текот на мојата кариера, но за прв пат само на 24 години. Потоа го видов Сафин како пие пред финалето на АО. Мислев дека ако не можам да се помрднам од 150-то место трезен, а тој да игра финале пијан, тогаш и алкохолот не е толку лош.

Сафин претходната вечер беше толку пијан, како да слави роденден. Или како веќе да прославил победа на Австралија опен“, изјави еднаш Даниел.

Беше успешен тенисер, има две Грен слем титули (Австралија Опен и УС Опен) во случајот со трофејот, некогаш беше светски рекет број еден , но одредено време успешно се занимаваше и со политика. Пред осум години тој ја претставуваше Думата на изборите на листата на Владимир Путин, а следниот мандат што го доби му го препушти на друг политичар.

Поранешниот женкар сега живее само со мачки , не размислува за друг, но има и интересен поглед на Бога и вселената.
Меѓутоа, во минатото многу дами не можеа да одолеат на неговиот шарм. Тој се забавуваше 3 години до 2005 година со Дарија Даша Жукова, поранешна сопруга на Роман Абрамович.

Тој беше во врска со Анастасија Осипова , пејачка на руска поп група, но таа врска прекина по неполн месец додека Сафин беше на одмор во Москва.

Многу интригантна тема е приказната за неговата наводна ќерка Ема Јакубовски, која тој одби да ја признае.

„Јас немам ќерка. Така мислат луѓето, така пишуваат весниците. Но, што да правам… Тешко дека можам да им забранам, само знам дека немам ќерка“, изјави еднаш Марат.
Моментално Сафин не е во врска, бидејќи сака да ја најде вистинската со која ќе го помине остатокот од животот.

“Немам девојка. Јас немам жена. И не ме интересира врска. Ни најмалку. Јас не сум дете. Крвта повеќе не ми врие“, откри неодамна Сафин за руските медиуми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *