April 18, 2024

Во некои земји, гостите на хотелот се соочуваат со затворска казна поради глупаво крадење крпи.

Повеќето хотели сакаат да се чувствувате што е можно поудобно додека престојувате во нив. Од бесплатни пенкала до сапун и шампон, собите се полни со убави ситници за да го направат вашиот престој уште попријатен.

Можеби ќе бидете во искушение да земете некои од овие предмети со вас. Одредени работи, како бесплатен шампон, ви се даваат и можете слободно да ги спакувате во вашиот куфер. Останатите предмети припаѓаат на хотелот, доколку ве фатат како крадете, очекувајте парична казна.

Што можете да земете од вашата хотелска соба? Сè што е бесплатно може слободно да се земе. Тука спаѓаат мали шишиња шампон, регенератор, лосион за тело, кафе, шеќер, бонбони…Папучите ќе бидат фрлени откако ќе заминете, па во ред е ако сакате да ги понесете со себе. Канцелариски материјал, пенкала, хартија за белешки, разгледници се исто така бесплатни за вас, а бидејќи го носат нивното лого, хотелите ги сметаат за бесплатна реклама.

Што не можете да земете од вашата хотелска соба? Гостите често земаат крпи, фен за коса, перници и ќебиња, а поимагинативните и похрабрите земаат и радија, ѕидни часовници, слики, далечински управувачи за телевизор – дури и Библија.

Сепак, сите овие предмети припаѓаат на хотелот и се наменети да останат таму после вас .
Бањарките треба да се остават во просторијата бидејќи се перат откако ќе ги носите. Ретко се случува хотелите со богата клиентела да му подарат наметки со нивното лого на гостинот доколку гостинот ги сака.

Ако се двоумите дали нешто е бесплатно и дали имате право да се служите – можете да се јавите на рецепцијата и да дознаете.
Други предмети кои најчесто се крадат од хотели. Гостите често ги земаат шолјите што доаѓаат со појадокот со образложение дека сакаат да го завршат кафето. Во реалноста, чашките се навистина популарни, па секојдневно исчезнуваат и покрај тоа што слични се достапни во продавниците за сувенири недалеку од хотелот и може да се купат за евтино.

Последици од кражба во хотел. Ако земете нешто од вашата хотелска соба, можете да очекувате дополнителна наплата на вашата сметка. Наметките и крпите се крадат толку често што многу хотели сега ја наведуваат цената на закачалката и автоматски ќе ја наплаќаат кредитната картичка што ја имаат во датотеката за дополнителни трошоци ако нешто недостасува.

Роберт Траилкил, генерален менаџер на Конрад Мајами, еднаш рече: Ако гостинот ужива во нешто доволно за да сака да го земе со себе, може да го стори тоа ако е подготвен да плати. На нашите гости им даваме можност да купат одредени артикли како што се постелнина, фротир, бањарки.

Во некои земји, гостите на хотелот се соочија со затворска казна за глупави кражби, како крпи. Најдобро е да згрешите на претпазливост и да ја прашате рецепцијата ако не сте сигурни дали нешто е бесплатно – особено кога патувате во странска земја и не сте запознаени со законите на земјата.

Најсмешните кражби. Еден хотелиер од Италија изјавил: „Кога прошетав низ лобито забележав дека нешто недостасува и набргу потоа дознав дека тројца непознати мажи во комбинезони го однеле пијаното од мојот хотел и се разбира никогаш повеќе не се појавило“.

Раководството на одморалиштето на Малдивите соопшти дека купуваат нови цветни аранжмани неколку пати неделно за да ги заменат оние што недостасуваат.
И во еден хотел во Франција, еден гостин бил фатен како се обидува да украде препарирана глава на свиња. Овој трофеј подоцна го добил на подарок – пријателите го купиле скапоценото парче од хотелот и му го дале како свадбен подарок.

Ако сакате да понесете нешто со себе, многу хотели имаат онлајн продавници, идеални за секој кој сонувал да ја трансформира својата спална соба во хотелски апартман. На тие страници можете да ги купите сите ваши омилени работи од хотелот, од нивните крпи и прекривки до светилки, тушеви и кревети. Така можете да си дозволите изглед на луксуз дома, а што е најдобро, не треба да размислувате дали сте го прекршиле законот и дали ќе можете да го наполните во вашиот куфер.

Истражувањето на повеќе од 1.000 хотелиери откри некои од најчестите работи кои исчезнуваат откако гостинот ќе се одјави од хотелот.
Поголемиот дел од хотелите изјавиле дека гостите побегнале со крпи , додека 65 отсто изјавиле дека недостасуваат бањарки, а 49 отсто истакнале дека им снемало закачалки за палто.
Иако персоналот можеби нема да ви каже ништо директно на лице, тоа може да има негативни последици за идните резервации.

Најверојатно ќе бидете на црната листа за понатамошни резервации.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *