April 18, 2024

Минатата година во април, младиот уметник Александар Драмичанин ја воодушеви цела Србија кога целосно ја трансформираше својата баба Милоратка (86) и за кратко време ја претвори во вистинска филмска дива.

Драмјанецот веќе 15 години шминка за дами, а неодамна повторно ги воодушеви сите свои следбеници кога објави фотографија со баба му со опис:

Мојата Мика. Баба ми, како и повеќето жени кои живеат на село, не се шминка, не ја фарба косата и носи шамија. Но, таа е жена која плени со внатрешната и надворешната убавина и така дојдов до идеја да ја дотерувам. За време на карантинот, останав со моето семејство во Ивањица и ја искористив можноста да ја убедам. Кога ја нашминкав и кога се виде во огледало, само се насмевна, несвесна за својата убавина – изјави Александар.

Овој млад уметник, кој веќе 15 години успешно работи во Белград, на социјалните мрежи ги сподели фотографиите на својата баба, а нејзините портрети во рамка ќе ги постави во својот салон.

Горда сум на сите прекрасни и добри коментари кои дојдоа откако ја објавив сликата на баба ми. Покрај сите убави жени што сум ги дотерал, таа е таа која најмногу ме инспирира – вели Александар.

Она што го привлече вниманието на фотографијата, освен фантастичната фризура и шминка, беше и свечениот фустан во кој беше фотографирана баба Милоратка, а истиот фустан го носеше и една од најголемите музички ѕвезди Анастасија Ражнатовиќ за време на снимањето на видео за нејзината песна „Волим те“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *