May 16, 2024

Вотката е популарен алкохолен пијалок, а во Русија се смета за национален пијалок. Сепак, многумина не знаат како всушност се прави.

„Не е ракија водка, иако вечерва удира“ е позната песна на Бајага, а сите што го пробале овој пијалок ја знаат неговата сила. Овој алкохолен пијалок се пие насекаде низ светот, но многумина не знаат како всушност се создава.

И додека повеќето ќе помислат дека киселото овошје минува низ процесот на ферментација за да се претворат во алкохол, верувале или не и зеленчукот е на листата на основни состојки на некои познати пијалоци.

Доколку сте биле во дилема како да направите еден од најпознатите пијалоци, сега навистина ќе се изненадите. Овој пијалок се добива со дестилирање на житарки или компири, а содржи помеѓу 35 и 70 отсто алкохол.

Видеото кое се појави на Тикток го прикажува целиот процес на подготовка, а собра 2,4 милиони лајкови, што значи дека луѓето беа воодушевени што открија вистински автентичен рецепт .

Излупените компири се сечат на неколку поголеми парчиња, се ставаат во сад со капак и се загреваат на пареа во друг сад наполнет со вода. По некое време компирот се вади од пареата и откако ќе омекне се пасира со лажица како пире и потоа се додава сахарификацискиот ензим, односно скробот претворен во шеќер и се убаво се соединува. Водата се истура во сад и потоа се префрла во буре за понатамошна обработка.

Се остава да заврши процесот на ферментација на константна температура 20 дена и потоа се остава. Жената која го прави целиот процес, ја меша одвоената смеса и ја става во буре да се притисне.

Одозгора додава малку вода и малку мраз, а потоа капка по капка почнува процесот на дестилација. И така уште еднаш додека концентрацијата на алкохол не го достигне очекуваното ниво, односно 70 проценти.

Да го погледнете видеото кликнете ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *