July 14, 2024

Морничава, но поучна приказна дојде од канадскиот град Торонто и од неа сите можевме да научиме колку е важно да се биде внимателен.

Даги Хамилтон (37) од Глазгов отпатувал во Торонто со својата девојка. По долгите прошетки низ градот и разгледувањето на знаменитостите, тие преморени се вратиле во изнајмениот стан во срцето на градот. Уморниот Ирец се опушти на каучот и очите му залутаа низ собата. Неговата девојка за тоа време ги распакувала куферите.

Во еден момент, погледот на Даги остана на дигиталниот часовник што стоеше на масичката. Нешто во врска со уредот му изгледало необично, а кога го зел во раце сфатил за што се работи. Веднаш и рекол на својата девојка да и ги собере работите и парот ја напуштил собата.

Хамилтон го зеде телефонот и повика полиција. Решил веднаш да го разоткрие изопачениот сопственик на станот.
Станот беше во самиот центар на градот, идеален за млади парови кои дојдоа на турнеја во Торонто. Сепак, тоа не го спречи Даги веднаш да замине бидејќи не сакаше да остане во станот ниту минута подолго.

Веќе по влегувањето во таа соба се чувствував чудно. Легнав на каучот да се одморам, но чувството на вознемиреност не ми даваше мир. Потоа го видов дигиталниот часовник на масичката. Ми изгледаше чудно. Нешто не ми даде мир, па станав да го погледнам одблизу – го сподели своето искуство од патувањето со Дуги на социјалните мрежи.

Гледајќи во часовникот видел дека е поврзан на струја преку полначот.
Секако, тоа не ми беше чудно. Станува збор за електричен дигитален будилник кој мора да има струја за да работи. Со раце го превртував, ѓаволот едноставно не ми даде мир – откри младиот човек.

Гледајќи го часовникот од сите страни, забележал дека батеријата е на страна, иако најчесто е одзади.
Повнимателно го погледнав предниот дел кој на прв поглед изгледаше сосема нормално.

Меѓутоа, тогаш сфатив дека предниот капак на часовникот се откинува. Кога го отстранив, сфатив дека под стаклото се крие мала камера. Часовникот беше свртен така што покрива и снима се што се случува во тој дел од дневната соба и спалната соба – изјави Дуги.

Тој не крие дека бил шокиран. Потценување е да се каже дека бев шокиран кога сфатив дека камерата веројатно снима се што се случува во станот, особено во спалната соба. Веднаш и реков на девојката да собере работи и за 20 минути го напуштивме просторот – додаде Дуги.

Неговата девојка била збунета додека не објаснил. Веднаш повикал полиција и им кажал што се случува.
Тоа е нарушување на приватноста и веднаш ја известив полицијата. На веб-страницата преку која го резервиравме сместувањето испратив мејл во кој ги информирав за што се работи и веднаш ја прекинаа соработката со сопственикот на станот, кој имаше уште 6 слични имоти – додаде Ирецот.

Сајтот преку кој го изнајмиле и платиле станот се погрижил тој и неговата девојка да не завршат на улица, бидејќи го платиле сместувањето. Како извинување, тие им понудиле бесплатно сместување во еден од 3-те луксузни хотели во Торонто, што Даги и неговата поубава половина го прифатиле.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *