June 19, 2024

Општо е познато дека лукот е природен антибиотик и е најдобриот природен лек за имунитет.
Меѓутоа, ако измешате лук со кисело млеко, ќе добиете вистинска заштита од вируси и бактерии .

Киселото млеко или јогуртот во комбинација со лук го зајакнува организмот и му помага на организмот да се избори со инфекциите, особено со бактериолошките.

Овие две намирници се богати со корисни бактерии кои го зајакнуваат организмот, го штитат желудникот од вируси, го регулираат варењето и пред се го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Овој природен лек се користи уште од античко време, а нашите постари ве советуваат секој ден во чаша јогурт или кисело млеко да сецкате или изрендате 3 мали чешниња лук, а содржината најдобро е да ја пиете три пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *