May 23, 2024

Мал е бројот на оние кои барем во еден период од животот не се соочиле со проблемот со вишокот килограми . Испробаа бројни диети, некои порестриктивни, некои помалку строги, неуморно практикуваа, но и покрај се, успехот често недостасуваше.

Сите експерти се согласуваат дека првото нешто што треба да го промените доколку страдате од вишок килограми е исхраната. Најновата студија им дава надеж на сите кои се соочуваат со овој проблем. Американските научници дојдоа до неочекувано откритие, а тоа е дека витаминот Ц не само што помага побрзо да ослабете, туку и ги таргетира масните наслаги.

Така, откриено е дека ги отстранува наслагите од оние делови од телото кои се најкритични, а тоа се колковите и стомакот .

Тешко „растворливи“ масти. Висцералните масти се акумулираат во стомакот и ја регулираат работата на хормоните во телото. Неговиот вишок може да предизвика и негативни последици по здравјето на човекот – на пример, се зголемува ризикот од срцеви заболувања, онколошки, како и воспалителни процеси. А за да се ослободат од овие наслаги, научниците предлагаат да се зголеми внесот на одредени зеленчуци и овошја богати со витамин Ц.

Една од најдобрите намирници за враќање на телото во форма е кивито. Истражувањата покажаа дека консумирањето на ова овошје, богато со витамин Ц, значително ја зголемува стапката на согорување на висцералните маснотии .

Колку киви дневно? Истражувачите откриле дека е неопходно да се јадат најмалку две киви дневно во текот на три месеци за да се постигне саканиот ефект.

„ По 12 недели, учесниците во експериментот покажаа значително зголемување на нивото на витамин Ц во плазмата, како и намалување на дијастолниот и систолниот крвен притисок, намалување на обемот на половината и односот половината-колковите “, велат авторите на оваа студија.

Истражувачите забележале и дека зеленото овошје содржи ензим актинидин, кој е неопходен за слабеење. Го подобрува варењето, што значи дека вишокот килограми едноставно нема да има време да се акумулира. Заклучокот на американските научници е дека консумирањето доволно количество на храна богата со витамин Ц може да го спречи дебелеењето .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *