May 17, 2024

Освен што ги прават просториите во нашиот дом поубави и попријатни, некои растенија можат, повеќе од другите, да придонесат за здравјето. Еве кои треба да ги има во вашиот дом

Здравјето на човекот многу зависи од исхраната и физичката активност, но пресудна е и средината во која живее. Внесувањето одредени сорти на растенија во вашиот дом може да направи забележителна разлика во вашето расположение , нивото на стрес, квалитетот на спиењето, дишењето и целокупното здравје.

Алое вера. Ова растение е идеално за прочистување на воздухот. Работи со апсорпција на честички од воздухот кои доаѓаат од бои, производи за чистење и други хемикалии. Ова многу дарежливо растение е и вкусен додаток на смути, сокови и други рецепти за здрава исхрана, како и одличен лек за изгореници.

Папрат. Бујната и богата папрат всушност била проучувана од НАСА за нејзината способност да го прочистува воздухот. Многумина го нарекуваат „моќен центар за отстранување на супстанции како пластика, формалдехид и чад од воздухот“. Листовите од папрат магично ги апсорбираат овие токсични материи и ги претвораат во материјали кои растението ги користи за сопствен раст и благосостојба. Исто така, познат е по тоа што е лесен за нега и изгледа многу убаво.

Лаванда. Ова растение ќе живее среќно каде било во вашиот дом, но повеќето од неговите придобивки ќе ги искористите ако го чувате во спалната соба. Присуството на лаванда може да го подобри сонот и да ги ублажи немирот, анксиозноста, депресијата и несоницата. Чувајте ја оваа медитеранска убавина до прозорец со многу сончева светлина. Лавандата го сака сонцето и, иако претпочита длабоко наводнување, полевајте ја само кога почвата е речиси сува.

Орхидеја. Орхидеите се егзотични тропски цвеќиња со длабока симболика и класична убавина. Покрај тоа што се неверојатен додаток во собата, орхидеите нудат и многу здравствени придобивки. Тие можат да го подобрат сонот, да промовираат релаксација и да го подобрат чувството на смиреност. Сувите орхидеи се користат и во традиционалните медицински чаеви за зајакнување на имунитетот и ублажување на чувството на замор.

Рузмарин. Едноставното мирисање на растението рузмарин е докажано дека ја подобрува меморијата и концентрацијата, па затоа најдобро е да го чувате во просторија каде што можете да користите ментален поттик. Рузмаринот, како и лавандата, е медитеранско растение кое сака сонце, а не премногу вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *