May 17, 2024

По смртта на кралицата Елизабета, Велика Британија доби нов крал , Чарлс III. Чарлс ја презеде функцијата во саботата, а неговото устоличување ги разбуди духовите од минатото и приказните за неговиот живот.

На тапет се појави и принцезата Дијана , неговата поранешна сопруга, од која се разведе пред да почине на 31 август 1997 година . Имено, на Тикток неодамна се појави видео на Чарлс и Дијана од периодот на нивната верзија.

Оваа снимка ја здогледа светлината на денот дури минатата година, иако датира од 1981 година, а подобро од било што друго ја отсликува затегнатата и матна врска помеѓу Чарлс и Дијана. Ова е една од ретките ситуации во кои е очигледно незадоволството на тогашната принцеза од Велс и во која таа не се ни потрудила да го прикрие.

Имено, тие на младиот пар го поставиле прашањето „Дали се сакате“, а додека Лејди Ди одговорила „секако“, Чарлс решил да даде сосема поинаков одговор. „Што и да значи љубовта“, прокоментира тој, по што на лицето на оваа тогаш само 19-годишна девојка се појавија низа непријатни емоции.

Официјалното видео секако беше монтирано и исечено, така што јавноста не можеше да ги слушне коментарите на Чарлс, но необработената снимка беше емитувана минатата година на Канал 5. Експертите на кралското семејство велат дека е „шокантно“ и „неверојатно“.

Изразот на нејзиното лице е толку раскажувачки. „Никогаш не сум ја видел да го покажува своето незадоволство толку јасно пред камерите, тоа е одлична снимка“, изјави минатата година историчарот на кралското семејство Пирс Брендон.

Од друга страна, писателот Ричард Кеј додаде дека молкот меѓу нив по коментарот бил морничав.

Навистина може да се види како блеска во нејзините очи. Тогаш и се сруши целиот свет – вели биографот на Дијана, Ендрју Мортон.

Да го погледнете видеото кликнете ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *