May 17, 2024

Љиљана Мијатовиќ во 1980 година ја доби Анѓела, која беше негово трето дете, од врската со Жељко Ражнатовиќ Аркан . Љиљана беше една од најубавите девојки на своето време, додека пошироката јавност ја памети по улогата во филмот „Ѕверови“.

Откако нејзината ќерка Анџела проговори за врската со нејзиниот покоен татко во интервју за каналот „True Stories“ , сега за прв пат по 45 години молк, самата актерка и се обрати на јавноста, откривајќи многу непознати детали за нејзината врска со Аркан, нивната ќерка Анџела, но и врската со Светлана Цеца Ражнатовиќ.

На почетокот на разговорот таа истакна дека на ова интервју се согласила на убедување на нејзината ќерка Анџела.
Жељко го запознав на рана возраст. Како 15-годишно девојче одев на матине во Цепелин. Тогаш беше во мода во сабота и недела. Во негова близина живееше мојот најдобар пријател, кој беше дечко на неговата сестра.

Така станавме добри пријатели и често се среќававме во недела, бидејќи не ми дозволуваа да излегувам навечер. Ќе седевме во парк, а тој дефинитивно ќе одеше да купи колачиња, бидејќи делевме заедничка љубов кон слатките. Ќе зборувавме за се и сешто.

Тој тогаш беше нешто сосема друго, отколку што луѓето го знаат подоцна. Често патуваше и се враќаше, а причината зошто бевме толку блиски е што секогаш знаев каде е, бидејќи секогаш ми одговараше на телефонот. Неговата мајка Славка секогаш ми се јавуваше да праша каде е и дали е добро – ја започна својата приказна Љиљана.

Таа ги откри и деталите од нивната романса. Аркан ја сакаше поезијата, постојано ме тераше да ја рецитирам Десанка Максимовиќ, како и „Писмото на Татјана до Онегин“, што секогаш го правев. Ми ја стави главата во скут и ми рече да му рецитирам. Тој беше романтичен и духовит.

Кога се роди Анџела во Народниот фронт, имаше тешко породување. По околу два-три часа дојде кај мене директорот на тој оддел и ме праша дали сум Љиљана Мијатовиќ и дека на телефон ме бара сопругот. Бев зачудена, бидејќи знаев дека е во затвор. Одговарам и го слушам неговиот глас: „Душо, убавина моја, како си?“ Се шокирав, мислев дека го пуштиле, а тој ми вели дека во затворот направиле бунт и дека го држат директорот во заробеништво, за да ме слушни, бидејќи не можел да биде до мене – – се присети поранешната актерка.

Таа раскажа и неколку анегдоти од врската со Аркан. Неговите главни квалитети беа големата храброст и љубомората. Кога Анџела имаше една година, а тој излезе од затвор, го прославивме нејзиниот роденден кај Свети Стефан. Бидејќи беше многу љубоморен, јас секогаш одев со него, иако во тоа време беше обичај Црногорците да не земаат жени со себе.

Никогаш не ме остави дома. Една вечер таму дојде познат бриџ играч, тој беше најдобар пријател на Омер Шариф. Сите девојки се преплавија околу него. Ми пријде и ме праша дали сакам да играм со него. Бев скаменета. Жељко поцрвене, го фати за рака и му рече дека нема да играм со него, туку тој ќе си игра со него. Тој се извини и му рече дека може да се гордее што има таква сопруга – се присети Љиљана.

Таа откри и зошто таа и Жељко никогаш официјално не се венчале. Не се венчавме од технички причини, бидејќи го бараа многу земји. Избега од затвор, па се криеше и затоа не можевме ни да ја легализираме нашата врска иако тој многу сакаше. Нашата ќерка го носи презимето Ражнатовиќ, бидејќи тој инсистираше на тоа. Дал изјава во конзулатот, потоа бил во затвор во Холандија.

Кога ја родив Анџела таа беше малиот Жељко, физички неверојатно личи на него. Таа ја има неговата боја на глас, раце, нозе, глава, очи, бел тен.. сака слатки како него и животни, прекрасно пее како него. Ја заспиваше Анџела пеејќи и го Елвис – открила Љиљана.

Таа смета дека приказната дека Жељко е жив не е точна и смета дека оваа работа не треба да се доведува во прашање.
Мислам дека Жељко не е жив и дека целата оваа ситуација не би била ваква да беше жив. Зборував и со мајка му многу пати за тоа, само семејството знаеше дека како мал ја скршил бутната коска, па едната нога била 1,5 цм пократка од другата, но тоа не се забележувало. Имаше и лузна, мајка му подоцна го виде – додаде таа.

Љиљана се осврна и на приказната за наследството. Во однос на неговото наследство, Анџела не наследи ништо од нејзиниот татко и ја советував да не учествува во тие судски процеси. Не беше тажна поради тоа, ниту пак ја интересираше такво нешто, па не сакавме да учествуваме во тоа – рече таа, а потоа се осврна на односот на Цеци кон ќерката:

Цеца тогаш одлично се снајде, беше многу млада, Жељко тогаш беше веќе зрел маж. Таа беше многу коректна кон мојата Анџела. Дури и по неговата смрт, таа беше многу коректна. Можам само да и се заблагодарам и да кажам се најдобро за неа. Глупости се приказните дека Вељко има повеќе пари од Анџела која нема пари и дека „плива во пари“, како што некои велат. За себе си има и Господ да му даде уште повеќе пари. Нивната врска нема врска со пари. Го сака затоа што е сладок и мил и имаат многу заедничко во приказните – ја завршила својата исповед на Љиљана .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *