June 25, 2024

Дали знаевте дека некои луѓе користат сок од кисели краставички за да го омекнат месото пред да го зготват или за чистење на бакарни садови кога тие оксидираат? Помага и при мамурлак, ги обновува растенијата .

Месото е помеко. Сокот од кисели краставички можете да го користите како маринада за свински рифови или шницли – ќе биде помеко и повкусно.

Ги ублажува грчевите во мускулите. Пијте сок од кисели краставички ако имате болки во мускулите. Полн е со калиум што ги релаксира мускулите и електролити кои му помагаат на вашето тело да се опорави од дехидрација.

Ги враќа електролитите во телото Сокот од кисели краставички го враќа нивото на електролити во телото и на тој начин ви овозможува да се чувствувате посвежо.

Лечи мамурлак Електролитите во сокот од кисели краставички помагаат и при мамурлакот – ќе се чувствувате подобро. Сличен ефект има и кисела зелка кисела зелка.

Ги ревитализира внатрешните растенија На вашите растенија им треба многу калиум за да бидат убави и здрави. Течноста од киселите краставички содржи калиум кој им помага на растенијата да растат добро.

Ги чисти бакарните садови Бакарните садови можат да станат зелени поради оксидација, а сокот од кисели краставички помага да се отстрани ова и да се врати сјајот на бакарот.

Ја смирува кожата по потемнувањето. Оцетот кој се наоѓа во сокот од кисели краставички ја смирува кожата која е поцрвенета од сонцето, особено ако била во фрижидер.

Го регулира варењето Во овој случај испијте малку сок од природно ферментирани краставици, без додавање оцет. Имено, ферментираната храна го подобрува варењето и ја олеснува апсорпцијата на минералите.

Покрај тоа, содржи пробиотици кои придонесуваат за развој на добри бактерии во цревата, кои се многу важни за здравјето и целокупното расположение.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *