May 23, 2024

Приказните за Пепелашка и принцот сè уште понекогаш се случуваат дури и во современиот свет, но приказната „го менува животот“ еднакво спектакуларна како онаа на келнерката тинејџерка Наташа Алиева, актуелната принцеза од Дубаи, сè уште предизвикува восхит кај луѓето.

Во 2007 година, светските медиуми беа полни со веста за венчавката на шеикот Саид бин Мактум ал Мактум со странска девојка. Белорусинката тогаш имала 19 години и 11 години помлада од нејзиниот сопруг.

Шеикот Саид е син на поранешниот крал Мактум бин Рашид Ал Мактум и внук на владејачкиот монарх. Тој не е само принц, туку и милијардер со проценето богатство од неколку милијарди долари. Во Дубаи, принцот поседува клуб за трчање и фудбалски клуб.

Шеикот Саид и „Пепелашка“ Наташа успешно се венчаа по само еден месец врска.
Во јули 2008 година, принцот од Дубаи престојуваше во хотел со 5 ѕвезди во градот Минск додека учествуваше на лов натпревар за благородништво во далечната Белорусија. Еден ден, на келнерката Наташа и наредиле да му донесе чаша сок од портокал на ВИП во претседателскиот апартман. Кога видел мала, шармантна млада девојка со кафена коса, принцот од Дубаи бил погоден од љубов.

И покрај разликата во статусот, возраста и јазикот, нивната љубов цветаше. Наташа тогаш работеше во луксузен хотел само 2 месеци. Таа потекнува од Смолевичи – мало гратче со само 14.000 жители сместено источно од градот Минск. Нејзината семејна ситуација може да се каже дека е лоша и тешка.

Дел од тоа е причината зошто таа не се стекнала со високо образование, туку работела уште од мала. Шансата да запознае принц, а можеби дури и да стане принцеза изгледа како неочекуван сон за Наташа.

За да може да остане покрај неа и да помине време за да ја запознае својата љубовница, принцот од Дубаи го продолжил патувањето и останал во Белорусија речиси еден месец.

Тој брзо ја запросил за да може да ја врати во Дубаи да живее со него и добил одобрение од самата Наташа како и од нејзините родители. Нивната венчавка се одржа помалку од еден месец откако парот се запозна.

Во 2007 година, пред свадбата од бајките, Наташа имаше прв и единствен пат да ги изрази своите чувства на новинарите:
Не можам многу да зборувам за тоа приватно, бидејќи Саид не сака да го објави јавно. Но, мојот живот се претвори во бајка.

Мајката на Пепелашка Лили рече: Ги гледам ќерка ми и зетот среќни, тоа е најважно. Тој е чесен, интелигентен, љубезен и добро образован човек. Богатството на принцот не е моја грижа. Не сум од типот да ја продавам ќерка ми за пари.

Според социјалниот концепт во Дубаи, жената не смее да се појавува во јавност по бракот, па сликите и информациите на Наташа Алиева се многу ретки. Таа и нејзиниот принц имаат прекрасно девојче по име Алија. Само одвреме-навреме протекуваат слики од Наташа.

Според медиумите, таа сега стана стандардна кралска невеста, држејќи низок профил и се обидува добро да се грижи за своето семејство. Се разбира, животот на Наташа сега е исто така исполнет со луксуз.

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *