May 21, 2024

За Невена Веселиновиќ (40) да се биде веган е начин на живот, не се работи само за исхрана, бидејќи веганите избираат козметика која не е тестирана на животни, која не содржи животински состојки, исто како и прехранбените производи. Таа раскажа како се одлучила за овој начин на живот , што значи здрав живот за неа, колку е важна детоксикацијата и како изгледа нејзиниот балансиран оброк.

Одлуката да станам веган се заснова на фактот дека месото и рафинираната храна отсекогаш предизвикувале тежина во мојот стомак, дури и по неколку залаци. После тоа, се чувствував тромо, тешко, поспано , што не е изненадувачки со оглед на количината на адитиви, хормони, седативи и засилувачи на апетит, мириси и вкусови што ги содржи. Како и преработени посни пецива. Тоа беше главната причина што престанав да јадам месо пред 20 години, а потоа риба и млечни производи пред 8 години.

Дури и меѓу веганските производи има многу кои не се добри! Инаку, Невена веќе две децении е сертифициран експерт по макробиотика за медицински цели , магистер по растително органско производство, сопственик е на Инстаграм страната Веганлук, каде споделува едукативни содржини, автор и гостин е на бројни ТВ и интернет емисии на тема исхрана, здравје и заштита на животната средина. Покрај тоа, таа е основач и организатор на првиот и единствен „Поп Ап“ органски маркет во регионот и сопственик на уникатен органски вегански бар чии активности промовираат здраво домашно производство на храна и самоодржлив развој.

Веганската исхрана не мора, и не е априори или стандардно здрава, има многу вегански производи кои припаѓаат на популарно наречената „џанк храна“.

Меѓу овие производи има и многу кои носат ознака „здрава“ и се купуваат во специјализирани продавници за „здрава“ храна. Во ваквите производи има многу слатки со многу агава и фруктоза и други засладувачи кои се нудат како здрава опција, но воопшто не се. Тие предизвикуваат ист или полош ефект од белиот рафиниран шеќер. Фруктозата од сурово овошје не е исто што и индустриската фруктоза која се додава во производите и е нездрава мешавина од гликозен фруктозен сируп од пченка. Ако, од друга страна, се избере растителна исхрана која е богата со антиоксиданси, никулци, микромонисти, протеини и мешунки богати со микронутриенти (црвена леќа, наут, грав) или цели зрна и псевдожитни култури како хељда, киноа. , амарант и антиоксидантни овошја како антиканцерогени бобинки, со многу вода и незасладена лимонада, тогаш промените се прекрасни и очигледни.

Значи, многу зелен зеленчук, многу течности, без кафе и пијалоци со кофеин, без рафинирани оброци, пржена храна, бел леб од овес. Урамнотежената цела диета која ви овозможува природно да внесувате коктел од пробиотици и пребиотици и дека телото ги има соодветните услови да ги апсорбира е голем и значаен чекор кон поздрав живот.

Не се што се нарекува детоксикација е детоксикација. Детоксикацијата е многу важна. Но, не се што денес се нарекува детокс е здраво и препорачано. Тоа е важно бидејќи ни овозможува да се исчистиме од патогени. Ние сме 90% бактерии и 10% луѓе. Но, не сите бактерии се лоши. Неопходни пробиотици се нашите добри бактерии благодарение на кои ги апсорбираме хранливите материи од храната. За да имаме доволно од нив, треба да го исчистиме и трансформираме нашиот микробиом. Затоа детоксикацијата е важна. Треба да се прилагоди на состојбата и возраста на човекот, кога ќе се внесе правилно, како и самата детоксикација која вклучува течна храна (сокови), треба да биде направена од адекватна храна, каде што давам предност на зелените, особено темните. зелен лиснат зеленчук во комбинација со ароматични билки и антиоксидантно овошје.

Невена не зема додатоци во исхраната, а истакнува дека тоа е затоа што не јаде месо. Месото не е супериорна храна Додатоци во исхраната што ги земам се природни екстракти во прав од најмоќните растенија во светот, кои се сушат на ниски температури за да се зачуваат сите активни состојки. Тие вклучуваат лековити печурки како што се чага и дабови мов, потоа слатководни алги, бобинки и адаптогени како куркума и ѓумбир.

Таа особено се грижи за добро балансиран оброк, а моделот на балансиран оброк од растително потекло вклучува 60% зеленчук (кељ, брокула, која ги содржи сите есенцијални амино киселини, тиквички, кои се богати со влакна и хидрати) / 20- 30% цели зрна или зрна кои се богати со комплексни UH, минерали и витамини, одржуваат ситост и обезбедуваат рамномерно ослободување на енергија, но исто така се богати со протеини (леќата, киноа или амарант) 5-10% мешунки / на пример црн грав или црвена леќа (која е богата со бета каротин и исклучително богата со протеини, многу вкусни, лесно сварливи и сварливи состојки).

За појадок не се јаде масна и солена храна Појадокот треба да биде антиоксиданс, силен за клетките, а лесен за дигестивниот систем, а не обратно. Значи, ништо мрсно или солено, спротивно од она што долго време го слушаме. Купувањето кашички со шеќер е губење пари и здравје, подобро е сами да направите каша од снегулки од хељда или просо, потоа шумски бобинки (може да се замрзнат), гоџи бобинки, босилек или семе од чиа и несолено органско растително млеко или вода. . Или само зелено смути направено од зеленчук, бобинки, вода и јаболка. Наместо кафе, напијте се од какао или рогач и полни сте со енергија цел ден. И пред се, после утринската вода, зелен сок од спелена или јачмен трева во замрзната состојба помешан со малку вода. Го чисти телото, ја намалува ацидозата, ја подобрува крвната слика, ги обновува клетките и го подига нивото на енергија.

СУПЕР РУЧЕК: Како пример, Невена ни откри како изгледа нејзиниот супер ручек: Протеински макробиотик сад со мешунки и зеленчук
За овој оброк ќе ви требаат: црвена леќа
варен карфиол со спанаќ или зелена салата, тиквички на скара, цвекло и тиква. леќата или киноа и просо
семе од коноп, бидејќи е исклучително богата со протеини храна со идеален сооднос на омега 3 и омега 6 (1:3)
Таа смета дека трендот на исхрана на растителна основа зема замав очекувано и дека веќе не е невообичаено кога некој не јаде месо или нешто друго од животинско потекло.

Таа истакнува дека со текот на годините научила како да прави добра комбинација на храна и верува дека секој може да се прилагоди на овој начин на исхрана.

Инспирацијата ја наоѓам во дваесетгодишната работа во стекнувањето знаења за индивидуалната храна, во природата и од интуитивното чувство врз основа на кое ја комбинирам храната. Повеќе не се забавувам да подготвувам храна заради изгледот и вкусот, сега многу повеќе ме интересира заздравувањето и влијанието на исхраната врз здравјето и работам на добивање на најдобра можна комбинација на состојки кои даваат максимални придобивки за организмот. Тоа е мојата страст. Органолептиката им ја оставам на занаетчиите и готвачите, чии вештини ги почитувам, но науката ја работам на чинија. А тоа е уникатен концепт што го застапувам и нудам – ​​заклучи Невена.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *