May 23, 2024

Правилото кое сите домаќинки го следат при изборот на детергент за миење садови е дека „ако правиш многу пена – подобро чистиш“

Се нудат разни видови со додаток на камилица, алое вера, лимон и слично, кои треба да ја заштитат кожата при миење.
Дали е навистина така, дали помагаат да се зачува здравјето на кожата?

„Прочистувачот не е крем за раце “, вели рускиот дерматолог Кристина Павлова. „Не може да ја навлажнува кожата. Напротив, секој детергент за миење садови го уништува заштитниот слој на кожата и предизвикува сувост, првут и ја извлекува влагата од неа.

Таа предупредува дека овие ароми можат да предизвикаат сериозни проблеми кај луѓето кои патат од астма или имаат проблеми со белите дробови. Често се случува поради силните мириси да им отежне дишењето и да почувствуваат „гушење“.

Штетните материи од детергентите влегуваат во телото преку кожата, што долгорочно може да предизвика не само кожни болести – како што се иритација, црвенило, осип, дури и херпес, туку и гастроинтестинални.

Како да се избегне влегување на токсични материи во телото? Дерматологот вели – многу едноставно! Внимателно изберете детергенти, прочитајте го нивниот состав на етикетите.

Важно е да нема вештачки ароми, етилен-диамин-тетра-оцетна киселина, која влијае на формирањето на пена, а сурфактантите се што е можно помеки. Да, миењето садови може да биде производ кој добро пени и мириса подобро но за здравјето многу полошо. Изберете што ви е најважно“, предупреди Павлова и советуваше да користите ракавици за миење.

За да се заштити телото, експертите советуваат детергентите да се разредуваат со вода, многу темелно да се измие сунѓерот и да се мијат садовите со проточна вода најмалку 20 секунди.

Гастроентеролозите, пак, советуваат подрастично решение. „Ако сакате целосно да ја елиминирате можноста од лошо влијание, не користете детергенти за миење садови. Има многу подобра алтернатива. На пример, сода бикарбона или сапун за перење се одлични за отстранување на маснотиите “ .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *