June 23, 2024

Болката е непријатна тема бидејќи често се смета за субјективна и зависи од индивидуалниот праг на болка. Иако интензитетот на болката за време на тетовирањето или раѓањето бебе може да биде дискутабилен, постојат одредени здравствени состојби или болести кои несомнено се многу, многу болни.

Според Националната здравствена служба на Обединетото Кралство, постојат 20 состојби кои се рангираат како „болка која е толку силна што ги спречува луѓето да вршат нормални секојдневни активности“, а меѓу тие состојби се скршени коски, камења во бубрезите, гихт.

Меѓу многу болните состојби е и таканареченото замрзнато рамо, кое се карактеризира со силна болка и при кое зглобот станува толку затегнат и вкочанет што е речиси невозможно да се подигне раката. Состојбата може да трае неколку години, доколку не се лекува, пишува британски Индипендент, а пренесува РТС.

На списокот е и ендометриозата, исцрпувачка гинеколошка состојба. Претставува присуство на ендометриум (мукозни мембрани на матката) кои во нормални услови ја обложуваат внатрешноста на матката надвор од матката празнина: на јајниците, јајцеводите, перитонеумот, белите дробови, цревата, грлото на матката…

Оваа состојба, која се смета дека влијае на една од 10 жени ширум светот, предизвикува карлична болка, тешки менструални грчеви и болка за време на сексуалниот однос.
Исто така, состојбите кои можат да предизвикаат најтешка болка се артритис, апендицитис и мигрена.
Список на 20 состојби кои предизвикуваат најмногу болка кај луѓето
Херпес зостер – заразна болест предизвикана од вирусот варичела зостер од семејството на херпес вируси.

Кластер за главоболка – главоболките кои се карактеризираат со болка која ја зафаќа едната страна од главата, многумина ја опишуваат како неподнослива, а некои жени кои страдаат од овој тип на главоболка велат дека болката е посилна од болката за време на породувањето.

Комплексен регионален синдром на болка – хронична невропатска болка која се јавува по повреда на меките ткива или коските (тип еден) или повреда на нервот (тип два)
Српеста анемија – нарушување кое произведува абнормални црвени крвни зрнца кои можат да ги затнат крвните садови. Предизвикува болка бидејќи крвните садови се затнати и неисправните црвени крвни зрнца може да ги оштетат органите на телото.

Артритис, Мигрена, Ишијас, Камен во бубрегот, Апендицитис, Тригеминална невралгија – Болка во лицето
Акутен панкреатит – се јавува поради воспаление на панкреасот, така што дигестивните ензими го напаѓаат панкреасот пред да отидат во тенкото црево.

Гихт – Форма на воспалителен артритис што се развива кај некои луѓе кои имаат високо ниво на урична киселина во крвта, што може да формира кристали од игла во зглобот и да предизвика ненадејни, тешки епизоди на болка, осетливост, црвенило, топлина и оток.

Ендометриоза, Чир на желудникот.
Фибромијалгија – хронична генерализирана мускулно-скелетна болка поврзана со замор и спиење, нарушувања на меморијата и расположението.
Болка после операција, Д-р Гери Лерој, кој работи во Дејтон, Охајо, рече дека на листата може да се додадат уште две состојби – болки во грбот и забоболки.

Според него, хроничната болка во долниот дел на грбот погодува 80 отсто од популацијата во одреден период од нивниот живот, бидејќи ние сме „вид кој се витка, се наведнува, турка и влече, а на крајот добива мускулно-скелетни болки во грбот“.
Д-р Лерој откри дека „постојано е свесен за синдромот на болка во усната шуплина“ откако беше откриено дека се повеќе пациенти се жалат на болки во устата, вилицата или ушите кои всушност страдаат од проблеми со забите и усната шуплина, вклучително и апсцеси.

Кога станува збор за ситуации кога болката „влијае на способноста на човекот да функционира во општеството“ или кога болката „го спречува нормално да работи, спие или јаде“, д-р Лерој препорачува да се побара лекарска помош – бидејќи има сериозни здравствени последици од страдањето.

И за болка поврзана со срцев удар, „најлошата главоболка што некогаш сте ја доживеале“, камења во бубрезите, акутен панкреатит или апендицитис, д-р Лерој советува да побарате итна медицинска помош – бидејќи овие видови на болка можат да бидат потенцијално опасни по живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *