June 19, 2024

Евгениј Пригожин пораснал во родниот град на Путин, Ленинград.

Веќе подолго време цел свет се интересира за биографијата на рускиот бизнисмен и близок човек на претседателот на Русија, Владимир Путин. Освен контроверзноста за тоа кој е и што бил претходно, Евгениј Пригожин со своите контроверзни изјави и провокации против Западот се оквалификува како интересна личност чиј идентитет ги збунува и најобразованите политиколози.

Евгениј Пригожин пораснал во родниот град на Путин, Ленинград. Тој помина девет години во затвор откако советскиот суд го осуди за грабеж и други злосторства. Кога излегол од затвор, решил да започне бизнис, прво да отвори тезга за хот-дог, а потоа да основа елитен ресторан.

Интересен е и начинот на кој се запознал со Путин, тој во 2001 година го угостил на вечера со премиерот на Јапонија, Јошир Мори, а потоа бил поканет да организира кетеринг за банкети во Кремљ. По тие средби и работни места, тој се збогатил, а многумина тоа го поврзуваат со неговото запознавање со Путин.

Поради врските со Путин го добил прекарот „готвачот на Путин“. Откако преку бизнисот на Путин влезе во тесниот круг на руската елита, Пригожин се разграни. Тој доби профитабилни државни договори за снабдување со храна за руските ученици и нивните војници. Со парите дојде и олигархискиот начин на живот: палатата во Санкт Петербург, јахта, приватен авион, хелиодром.

Неговата финансиска состојба ги зајакнала и неговите радикални страсти во политичкиот живот. Наскоро тој стана окарактеризиран во западните кругови како близок сојузник на Владимир Путин кога Соединетите Американски Држави, Европската Унија и други го обвинија дека ја финансира приватната воена компанија Вагнер Груп . По овие обвинувања тој ја вжешти атмосферата велејќи дека Русија ќе ја победи „западната цивилизациј.

Сепак, Гардијан се обрати до Евгениј Пригожин, барајќи негова реакција на доказите за вмешаноста на борците на Вагнер во масакрите во Мали. Како одговор, тој рече дека „повеќе пати рекол дека групата Вагнер не постои“ и дека „нема никаква врска со тоа“.

Вие сте западна цивилизација која ги смета Русите, Малијците, Централноафриканците, Кубанците, Никарагванците и многу други народи и земји за ѓубриња од третиот свет – додаде бизнисменот во својот одговор.

Пригожин контролира мрежа на компании, вклучително и оние обвинети за мешање во изборите во САД во 2016 година. Тој е обвинет и дека се обидел да влијае на изборите во САД. Пригожин, неговите соработници и компании се под економски санкции и имаат кривични пријави во САД.

Биографија на поранешен продавач на виршли.
Пригожин е роден во Санкт Петербург во семејство со руско-еврејско потекло. Во ноември 1979 година, тој беше осуден на условна казна за кражба. Во 1981 година тој е осуден на 12 години затвор за грабеж, измама и вмешаност на тинејџери во криминал. Тој одлежа девет години затвор пред да биде ослободен.

По ослободувањето, тој и неговиот очув основале мрежа за продажба на виршли. Наскоро почнаа да заработуваат добри пари. Стана акционер и управител на „Контраст“, ​​која ја започна Борис Спектор, негов соученик, кој беше првиот синџир на храна продавница во Санкт Петербург.

Пригожин, Спектор и Игор Горбенко го основаа првото казино во Санкт Петербург. Кога тој бизнис почнал да пропаѓа, Пригожин го основал ресторанот „Стара каринарница“ со помош на Кирил Зиминов. Потоа го започнаа пловечкиот ресторан „Ново строво“, кој стана едно од најелегантните места во градот.

Пријателство вредно милијарди По веќе споменатата кобна вечера за Путин во 2001 година, неговата компанија доби стотици милиони договори за исхрана на училишни деца и државни работници. Во 2012 година добил договор за испорака на оброци на руски восок во вредност од 1,2 милијарди американски долари за една година. Некои од профитот од овие договори наводно биле искористени за лансирање и финансирање на Агенцијата за истражување на Интернет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *