July 14, 2024

Луси Милвуд (40) од Австралија, родила ќерка на само 16 години. Кога нејзината ќерка родила дете во дваесетите, Луси станала баба на 38 години.

Кога Луси Милвуд почнала да повраќа секое утро, имала само 16 години и знаела што значи таа утринска мачнина. Таа го запознала своето момче само 3 месеци порано на една забава. Кога отишла на гинеколог, тој само ги потврдил нејзините сомнежи – трудна е.

“Јас сум некој кој секогаш гледа на сè од позитивна страна. Имам навистина весела природа. Кога ми кажаа дека сум бремена, се сеќавам дека бев возбудена поради тоа сознание. Не се грижев да им кажам на моите родители, но тие беа прекрасни.“ ми рекоа: „Што и да се случи, ние сме со тебе!“

Девет месеци подоцна, Луси ја родила ќерката Мекејл. „Никогаш нема да заборавам кога ми ја ставија во прегратка. Таа ме погледна со тие нејзини убави, сини очи, а јас си помислив: „ Што да правам сега?!“

Кога родила дете, Луси се преселила кај своето момче, но парот немал иднина. Луси вели дека таткото не бил подготвен за татковство.

“Мама секогаш беше тука за нас двајца. Ми рече дека не е бебиситерка и дека морам сама да се грижам за моето дете. Тоа е најдобриот совет што некогаш сум го добила. Отсекогаш сум бил способна , па дури и тогаш некако жонглирав со сè“.

Луси работеше на пакување семиња во магацини, а нејзината ќерка беше таму со неа. Сепак, иако мислеше дека се се одвива според планот, проблемите се навлекоа. Со текот на времето и била дијагностицирана анорексија.

“Кога бев мало девојче, вежбав гимнастика и секогаш бев свесна за своето тело. По породувањето останав со стомак што ме натера да вежбам до бесвест и гладување. Можеби изгледав како да ги држам сите конци во рацете.“ но внатре се распаѓав.

Го мерев секој грам. Се сеќавам дека не јадев јаболко до крај. На пример, би купила сендвич со салата за ручек, би го фрлил лебот и би јадел само салата. Со текот на времето немала сила ниту за детето, ниту за работата, а потоа решила дека е доста од тоа, па почнала да се грижи за своето здравје.

Како што минуваа годините, бебето растеше. Луси се омажи и имаше уште три деца: Лили, Лукас и Клои. Заработувала и од правење здрави грицки.

Покрај нејзините три мали деца, Луси слабеела и кога станува збор за Мекејл. Како тинејџерка, Мекејл почна да се бори со депресија. Кога Луси видела како изгледа нејзината ќерка, решила да направи нешто. Почнала да ја носи во теретана за да имаат малку време заедно.

По некое време Мекејл успеала да се избори со депресијата и почнала редовно да вежба. Се испробала и во спортско манекенство, запознала спортски тренер и се заљубила. Двојката се венчала и Мекејл останала бремена.

„ Бев пресреќна кога ми кажа. Нејзината бременост беше планирана, па знаев за секој тест за бременост што го купи и со нетрпение го користеше. Тоа што сум млада како баба само ме импресионира бидејќи знам дека ќе имам повеќе време да поминам со моите внуци. вели Луси.

Кога Мекејл родила ќерка, Луси имала само 38 години. Луси сега има 40 години и е среќна што е баба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *