July 18, 2024

Иако причините за лошиот здив можат да бидат многубројни, често тоа е едноставно решение на кое воопшто не сте размислувале, пишува Ordinacija.hr . Лошиот здив може да биде симптом на дехидрација, а тоа што ги четкате забите четири пати на ден не мора да значи дека сте заштитени од овој проблем.

Да се ​​вратиме на дехидрацијата – кога на телото му недостасуваат течности, тој произведува помалку плунка, а ако имате помалку плунка, храната и бактериите ќе останат многу подолго во усната шуплина и на тој начин ќе предизвикаат лош здив.

Страдањето од последиците од лошиот здив за многумина, а според други е непријатен проблем. Стоматологијата на Кристин Кејн, дури една третина од Австралијците страдаат од овој проблем и често одговорот е токму во лошата хигиена. Овој доктор од Квинсленд открива некои од главните причини за лошиот здив и дава едноставни совети како да го решите проблемот.

Акумулација на плак Истите бактерии кои предизвикуваат расипување на забите или заболување на непцата ќе предизвикаат и лош здив ако дозволите да се наталожи плак во вашата уста. Тој додава дека гингивитисот најпрвин се појавува како лесна болест на непцата, која исто така може да предизвика создавање наслаги.

„Откако ќе се „устоличи“ помеѓу непцата и коренот на забот, не можете да се ослободите од него“, додаде тој.
„Во тој случај докторот мора да го изгребе коренот и да исчисти под непцата за да се ослободи од бактериите. „Ако не се консултирате со стоматолог со овој проблем, тој може да се претвори во сериозна болест на непцата кога ќе бидат потребни посериозни процедури“, забележува Кејн.

Секако, доколку воопшто не побарате помош од стоматолог, работите можат да станат уште покомплицирани. Една од последиците може да биде губење на коскената маса или влечење на непцата и лабави заби.
Непријатен феномен „Ако забот се ниша, може да се скрши и да го оштети соседниот заб или може да доведе до инфекција од која никогаш нема да се ослободите и мора да се грижите за неа до крајот на животот“, додава стоматологот.

Тој истакнува дека причина за лош здив може да биде хронична инфекција во устата, која не мора да прави проблеми.
Секако, причина за непријатност може да биде и се што останува во уста после оброк.
Докторката го дава најдобриот совет што може да го даде, а тоа е да престанете да пушите, да користите електрична четка и редовно да посетувате стоматолог.

Миење уста Краткорочно решение е и вода за плакнење, а на пазарот има многу видови, а некои се одлични како брзо решение.

Општо земено, постојат два вида на плакнења за уста: козметички и терапевтски.
Козметичкото средство за плакнење на устата може привремено да го контролира лошиот здив и да остави пријатен вкус, но нема хемиска или биолошка примена надвор од привременото дејство, објасни д-р Томислав Лауц за Ordinacija.hr.

„На пример, ако некој производ не ги уништи бактериите поврзани со лошиот здив, неговите придобивки се сметаат за чисто козметички. Спротивно на тоа, миењето на устата содржи активни состојки кои помагаат да се контролираат состојбите како лош здив, гингивитис и периодонтитис, плак и кариес. Активните состојки кои можат да се користат во терапевтското миење уста се: хлорхексидин, хексетидин, флуор, водород или уреа пероксид и есенцијални масла. „Хлорхексидин, хексетидин и есенцијални масла најчесто се користат за намалување на лошиот здив, а може да се користат и за контрола на плаките и гингивитот“, вели тој.
Посета на лекар

Д-р Кејн додава дека солената вода може да помогне при воспаление во устата, што исто така може да предизвика лош здив. Меѓутоа, доколку често имате проблеми со лошиот здив, време е да посетите лекар.

„Понекогаш може да биде варење, кандида може да предизвика и непријатен мирис“, додаде тој.
Пробиотиците може да се користат за да помогнат во дигестивниот систем. Вашиот стоматолог може да ве упати кај вашиот лекар или кај некој кој може да изврши прегледи за да утврди дали можеби имате алергии. Важно е да внимаваме што пиеме и јадеме, а мора да запомните дека црвеното вино може да ги извалка вашите заби, а истото го прави и сосот од домати и соја.

  • Шест трикови како да се ослободите од лошиот здив

Правилно чистење на забите дома: користете четка за заби, исплакнете со паста за заби и конец.
Редовно посетувајте го вашиот стоматолог: тој исто така може да дијагностицира болест на непцата што може да предизвика лош здив.

Променете ја исхраната: Намалете го конзумирањето на црвено вино и лук. Исто така, пушењето директно ќе предизвика заболување на непцата. Алкохолот ќе предизвика зголемување на стомачната киселина, што пак може да предизвика лош здив.

Вода за плакнење: Не заборавајте да ја користите и вие, особено онаа за периодонтитис, доколку и вие го имате тој проблем.
Гуми за џвакање: Користете само гуми за џвакање без шеќер.
Ако јадете лук за ручек или вечера, нека го јаде и вашиот партнер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *