June 16, 2024

За многу луѓе утринското кафе е синоним за будење и започнување на денот полн со енергија. Посебно сме среќни, а повеќе кафе ќе пиеме ако имаме непроспиена ноќ зад нас, тогаш тоа ни е најпотребно. Сепак, научниците советуваат да избегнувате кафе доколку претходната ноќ не сте спиеле добро.

Нема ништо лошо во кафето, на крајот на краиштата, неколку студии покажаа дека неколку шолји дневно се дури и здрави. Сепак, научниците од Универзитетот во Бат сега предупредуваат дека кафето не треба да се пие наутро без никакви ограничувања.

Според нив, секој што имал немирна ноќ или лошо спиел треба да прескокнува кафе. Кафето може да го наруши метаболизмот и регулирањето на шеќерот во крвта.

Резултатите од тестот на крвта покажаа дека по дополнителна шолја кафе наутро, нивото на шеќер во крвта се зголемува за 50 отсто, особено по немирна ноќ. Иако нивото на шеќер во крвта се зголемува кај сите после појадокот, тие се особено високи после кафето. Тоа не значи дека треба да се откажеме од кафето. Но, за нашето здравје, подобро е да го избегнуваме понекогаш наутро или пред појадок, пишува Мис 7 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *