May 18, 2024

Легендарните пејачи Тоше Проески и Џеј Рамадановски зад себе оставија многу прекрасни песни кои спречуваат да бидат заборавени.

Освен посебната емоција во интерпретацијата, имаат и заедничко потекло – и двајцата се од Македонија.
Пред 14 години гостуваа во една заедничка емисија. Проески потоа ја отпеа „Зајди, зајди“, а веднаш му се придружи Џеј, кој ги имитира звуците на трубата.

Сите во студиото, вклучувајќи ја и Светлана Цеца Ражнатовиќ, беа воодушевени и неколкупати аплаудирани.
Џеј еднаш истакна дека Тоше бил голем професионалец.

“Искрено, пуштив солза синоќа! Отидов на патување. Дечкото што ме возеше го пушти малиот Тоше – Заиди, заиди. И навистина почнав да ронам солзи. Со Тоше седевме во ресторан и секако јас пиев виски со мраз А тој ме погледна и ми вели:

„Вујко Џеј, ти се восхитувам, пиеш виски со мраз и си испушил толку пури што воопшто не разбирам како пееш“. Реков: „Па, синко, добро е да имаш рапав глас“. Тој беше вистински професионалец“, опиша Џеј една од средбите со младиот пејач.

Тоше, сопственик на луксузен вокал, загина во сообраќајна несреќа во Нова Градишка, на 16 октомври 2007 година, на 27-годишна возраст.

Од друга страна, Џеј, кој беше познат по специфичниот глас, ненадејно почина на 6 декември 2020 година , на 56-годишна возраст, во својот стан во Белград, поради срцеви заболувања.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *