June 17, 2024

Големиот скандал се случи на турнирот во Мајами.

Некогаш најдобрата тенисерка на светот, Викторија Азаренка, предизвика невиден инцидент, која си ги подигна работите и без објаснување го напушти теренот на сред меч.

Азаренка во третото коло на Мастерсот во Мајами играше против младата Чехинка Линда Фрухвитова (16).

Тинејџерката доминираше на теренот, го доби првиот сет со 6:2 и имаше голема предност во вториот сет (3:0) кога се случи инцидентот. Изнервирана, Азаренка во еден момент само му пријде на судијата и рече дека се пензионира. Таа без објаснување ги зеде работите и го напушти теренот. Сите беа во целосен шок.

Се уште не се знае што се случило. Со овој потег искусната тенисерка го предизвика гневот на тениските фанови ширум светот.

Поради своето неспортско однесување, Белорусинката беше жестоко погодена од тениската јавност. Многумина особено се изнервираа што таа не се ни поздрави со противничката на теренот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *