June 19, 2024

Дали сте свесни колку пари трошиме на непотребни ситници без кои навистина можеме да функционираме?
Верувале или не, ако престанете да ги купувате овие 15 работи ќе заштедите многу пари:

Најнови уреди – ако оние што веќе ги поседувате продолжат да работат правилно, нема потреба да ги менувате. Техниката и технологијата се развиваат со молскавична брзина, а ако се обидете да останете во чекор и да купите се што се појавува на пазарот, многу брзо ќе банкротирате.

Флаширана вода – полесно е да се купи шише за полнење на чешмата. Ефектот е ист.
Облека за тренинг – што недостасува на обична тренерка и бела маичка?

GPS навигатор – секој паметен телефон има GPS уред, па не мора да купувате посебен.
Купување грепки – сфатете го ова: коцкањето е губење пари. Добро поминаа само оние кои никогаш не ги играле.

Мобилни апликации – ако преземете апликација бесплатно, подоцна ќе треба да платите за да работи правилно.
Сламки за пиење – Можеби чинат неколку динари, но сепак се толку бескорисни што нема потреба да фрлате пари по нив.
Сувенири, магнети за фрижидер – товар и за вас и за оние што ги купувате!

Весници – сето ова е веќе на Интернет!
Разубавување во салони – сето ова можеме да го направиме сами дома. Негувањето на ноктите, негата на косата, фенирањето, негата на кожата бараат значителна сума пари ако одите во салон. Многу подобра опција е да одвоите малку време и да си обезбедите совршена нега дома.

Облека и обувки од скапи брендови – ако не ви се допаѓа, кому му е грижа каква марка е вашата гардероба. При изборот, не водете се од натписите на гардеробата, туку од фактот дали и одговара на вашата фигура или не.

Премногу детали, украси, фигури – минимализмот и онака е во тренд. Не ви требаат премногу детали во куќата.
Безброј играчки за деца – ако има премногу играчки детето станува помалку креативно. Нема потреба да замислува и сака затоа што веќе има се. Освен тоа, на овој начин ќе порасне верувајќи дека без никаков напор може да добие се што ќе посака во животот.

Златен накит – накитот може да биде исто толку делотворен, а ќе потрошите неспоредливо помалку пари.
Членарина во теретана – со безброј видеа на youtube салата и личен тренер не ви треба. На крајот на краиштата, пешачењето или трчањето во природа е одличен тренинг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *