July 13, 2024

beautiful sexy lips virus infected herpes. close-up

Дури и ако оваа болест е блага и ве мачи само еднаш во шест месеци,особено непријатен е карактеристичниот осип на усните, кој не само што многу чеша, туку и изгледа едноставно одвратно, принудувајќи да се криете од љубопитните очи неколку дена.

  • 7 ефективни народни лекови против херпес:

МЛЕКО Намачкајте памучна крпа со млеко со 1,5% млечна маст и нанесете ја на погодената област со херпес (ако немате млеко со потребната содржина на маснотии, можете да користите кое било). Не тргајте го млекото додека не се исуши. Повторувајте ја оваа постапка на секои 2-3 часа и херпесот треба да исчезне до вечер.

СЛАДОК КОРЕН е одличен лек за херпес. Сомелете го во прав, додадете зовриена вода за да добиете кашеста маса и нанесете директно на осипот. Најдобро е оваа постапка да ја правите пред спиење и само наутро за да ги измиете остатоците од сладунец од лицето.

Водород пероксид – хидроген. Ако пликовите веќе ви се појавиле на усните, најдобро е да ги премачкате со водород пероксид. Правете го ова на секои 2-3 часа и до вечер вашето лице повторно ќе биде чисто.

Лук, Лукот е одличен и за херпес, истолчете едно чешне лук и добиената каша нанесете ја на болното место. Овој метод е погоден само за домашно лекување, но е исклучително ефикасен!

Етерично масло од нане, За разлика од лукот, есенцијалното масло од нане не само што убаво лечи херпесен осип, туку и мириса одлично. Се нанесува на воспалената површина на кожата три пати на ден. Ова е најдобриот лек за херпес на усните!

Алое, исто така, сокот од алое е одличен за херпес. Нанесете го на болното место на секои 2 часа или само нанесете свежо скршен лист.

Лед, мразот е одличен за првите симптоми на херпес. Веднаш штом почувствувате дека усните ви отекуваат, нанесете парче мраз на нив. Ова ќе го ублажи отокот и ќе го забави развојот на болеста, што ќе му помогне на телото брзо да се справи со инфекцијата, пишува Хајат .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *