May 16, 2024

Хамамат Монти е убава Африканка од Гана која најчесто објавува фотографии од неа и нејзините две деца на кои се гледа традиционалниот живот во нејзиното родно село. Хамамат прави путер, фаќа риба, бере овошје, а во исто време изгледа беспрекорно во нејзините весели, шарени фустани, со беспрекорна кожа и совршена насмевка.

Хамамет има над милион придружници, поради што дефинитивно спаѓа во категоријата на поуспешни инфлуенсери. Сепак, нејзиниот профил нуди прозорец кон еден поинаков начин на живот кој не често, или воопшто, имаме можност да го видиме на социјалните мрежи.

Вообичаено, луѓето од африканските села каде што живеат во сламени покриви немаат навика да го споделуваат својот начин на живот на социјалните мрежи.

Повеќе не интересираше која е оваа убавица и инфлуенсерка, која веројатно сака, со оглед на нејзиниот голем успех на социјалните мрежи, да може да живее поекстравагантен начин на живот, попопуларен кај повеќето инфлуенсери.

Со помош на гугл сфативме дека Хамамет и е позната на јавноста веќе некое време, а во 2007 година ја освоила Мис Универзум Африка. Во медиумите често ја нарекуваат африканска божица, опис со кој, гледајќи само неколку нејзини слики, повеќето сигурно ќе се согласат.

Кога била млада сонувала за богат човек кој ќе и подари луксузен живот. Хамамат се занимава со манекенство уште од тинејџерска возраст, а во едно интервју, 33-годишна Африканка од скромно село во близина на Болгатанга отворено зборува за тоа како нејзината главна цел по победата на натпревар за убавина била да се омажи богато и да живее поинаку.

Полуксузен живот. Набргу откако победила на натпревар за убавина, Хамат запознала богат Финец кој брзо се заљубил во неа, а таа вели дека дури и семејството и пријателите ја убедиле да се омажи за него за пари.

Сепак, и покрај соништата за полуксузен живот, убавата манекенка не се заљубила во милијардерот кој и понудил брак, па го оставила.

Едноставно не можев да се замислам себеси како африканка која се омажила за белец за пари“, набрзо сфатила Хамамат, која подоцна се омажила за друг маж со кој имала две деца.

Но, и тој брак не издржал, а Хамамат останала сама со две деца и некоја заштеда, по што брзо сфатила дека ќе мора сама да се снајде за да се грижи за себе и за своите деца. Не можејќи да си дозволи повеќе да живее во градот, таа се вратила во своето родно село во Гана каде повторно почнала да живее со семејството во скромни околности.

„Кога дојдов дома, постојано ме потсетуваа дека сум Африканка, па има некои работи што не треба да ги правам, одредени амбиции што не треба да ги правам.

Хамамат продолжи да биде активна на социјалните мрежи, каде повремено споделуваше настани од нејзиниот живот, но едно видео го промени понатамошниот тек на нејзиниот живот.

Во 2017 година, таа го лансираше брендот Hamamat African Beauty Кога сподели видео во кое нејзиното семејство традиционално произведува путер, таа не ни знаеше дека ова ќе биде почеток на нејзиниот деловен успех и дека еден ден ќе заработи богатство за кое некогаш мислела дека може да биде достапно само ако се омажи. богат човек..

Видеото наиде на голем јавен интерес и брзо стана вирално, а Хамамат виде можност за бизнис таму. Во 2017 година, таа го лансираше брендот Hamamat African Beauty , па со членовите на нејзиното семејство рачно прави шеа путер и го продава, сега во светот.

Брендот нуди рачно изработени производи за нега на кожа направени од 100% природни состојки, а Хамамат испорачува чист, свежо направен шеа путер директно од Гана до остатокот од светот. Охрабрена од успехот на брендот, таа се посвети на социјалните мрежи, па дури и отвори музеј за путер.

Во селото се што користиме на нашата кожа е свежо рачно изработено – шеа путер, природни масла, билки и состојки кои локално се одгледуваат во Африка.Веруваме во магијата на шеа путерот, веруваме и во лековитата моќ на африканските билки и растенија, па го мешаме, го ставаме во нашите производи“, стои на веб-страницата на брендот.

Денес Хамамат живее и работи во своето родно село, а преку социјалните мрежи го запознава остатокот од светот со африканската култура, а со својот бренд поддржува и други африкански семејства.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *