June 18, 2024

Адријана Будимир е една од нашите најпознати ракометарки, која беше дел од тимот на „Кометал Ѓорче Петров“, во времето кога ја освоија шампионската титула на Европа, во 2002 година.

Беше долгогодишна девојка и голема љубов на уште поголем маж, Тоше Проески, кој го загуби животот во страшна несреќа.
Тоше Проески го загуби животот на 26-годишна возраст, во сообраќајна несреќа на автопатот во Загреб.
Во времето на големата трагедија, која го зафати целиот Балкан, но и пошироко, Андријана му беше девојка на Тоше.

Познатата ракометарка собра сили и полека го продолжи животот, се омажи и роди син.
Адријана тешко го поднесуваше тоа, а после се се повлече од јавноста. Меѓутоа, во 2013 година, 5 години по трагедијата, ракометарката се омажи за угостител од Скопје, со кој има двегодишен син.

Иако се откажа од ракометот, во еден момент му се врати на чело на машката ракометна репрезентација во Македонија. Сојузот оваа одлука ја донела едногласно, а Андријана сега гордо ја истакнува.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *