February 26, 2024

Доколку имате проблем со чести респираторни инфекции , астма, бронхитис или пневмонија, облогата од зелка и мед дефинитивно ќе ви помогне во лекувањето .

Иако не може да го замени третманот со пропишана терапија со лекови, ќе помогне да се ублажат симптомите на сува кашлица и болка и да се забрза закрепнувањето.

Оваа обвивка од зелка ќе ја ублажи иритирачката сува кашлица и ќе помогне во исфрлањето на слузта.
Компоненти: 2 листови свежа зелка,Мед, врела вода,пластична кеса (тесна памучна кошула),крпа или шал

  • Подготовка:

Одделете две или три листови од надворешната страна на зелената зелка, доволно големи за да ги покриете градите (и грбот ако кашлицата е навистина силна). Во сад истурете ги листовите со врела вода и оставете ги да се загреат неколку минути.

Извадете ги листовите, исушете ги и намачкајте ги со мед. Ставете ги на голите гради и грб, покријте ги или завиткајте ги во пластична кеса (или најлонска фолија) или уште подобро, облечете тесна маичка, а потоа повторно завиткајте ги во крпа или шал за да го загреете телото.

Најдобро е да ја ставите обвивката пред спиење и да ја чувате до утрото. Извадете ги листовите зелка од градите и исчистете ја кожата. Повторете го овој третман со свежи листови и мед, три до седум ноќи по ред, во зависност од тежината на кашлицата.

Совет: Покрај овие преливи, за исфрлање на слузта од белите дробови, се верува дека е неопходно да се пие многу вода, но и да се јаде храна како лук, кромид, ѓумбир, аспарагус, лиснат зеленчук (зелка, карфиол, брокула, ротквица, кељ, зелена, цвекло, ракета), куркума.

Избегнувајте храна како слатки, пржена храна, тестенини, конзервирана храна, алкохол или храна која предизвикува воспаление и го отежнува закрепнувањето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *