April 15, 2024

Со оглед на влошувањето на времето во последните неколку дена, не е ни чудо дали сме забележале одредени здравствени проблеми .

Многу луѓе се метеоролози и секоја промена на времето влијае на нив. Ветерот и дождот, пак, предизвикуваат главоболки на луѓето доколку не се заштитат, односно носат капа.

Ова обично им се случува на оние кои инаку имаат чувствителни синуси или проблеми со нив. Така, еден од најчестите здравствени проблеми на современиот човек е главоболката, пишува Инфомер. Најчеста главоболка е во слепоочниците, како и на задниот дел од главата, која се јавува поради висок притисок.

Сепак, како природата се погрижила за се, има решение и за оние кои страдаат од оваа болка, а спасот е во копривата и рузмаринот.

За подготовка на чај од коприва потребен ви е лист од коприва (околу 20 грама). Ситно исечканиот лист прелијте го со 7 dl зовриена вода, поклопете и оставете два часа надвор од шпоретот.

Вака подготвениот чај од коприва процедете го по два часа и испијте два децилитри пред главните оброци. За да се реши болката во слепоочниците, се препорачува да се пие чај од рузмарин после оброк. За подготовка на овој чај потребни ви се 30 гр рузмарин, како и 10 гр цветови од роза.

Доставете сè до литар добро вино и затворете го шишето. Чувајте го во топла соба 20 дена и за тоа време протресете го неколку пати во текот на денот.

По 20 дена процедете и испијте 1 дл после појадок, ручек и вечера.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *