July 15, 2024

За највкусно мелено месо доволно е да го искористите следниов трик.

Дали месото треба да се мие? Ова е прашање што го поставуваат многумина , бидејќи кога ќе донесеме пилешко, батак, од продавница, се чини дека не би било лошо да го „измиеме“ пред да го подготвиме. Експертите предупредуваат дека миењето сирово месо не само што е непотребно, туку и опасно!

На сировото месо има бактерии, кои при миење завршуваат на различни површини во кујната – на мијалникот, даската за сечење, па дури и на плочките. Сите бактерии кои се наоѓаат на сировото месо се убиваат со пржење или готвење, па затоа миењето не е потребно.

Сепак, еден корисник на TikTok објави ужасен совет за готвење за тоа како да се ослободите од вишокот маснотии што месото го ослободува за време на пржењето. „Да ви покажам што научив пред неколку години“, напиша таа, а потоа го зеде прженото мелено месо, го стави во цедалка и темелно го исплакна под проточна вода од чешма. Потоа „гордо“ го врати месото во тавата. и покажа како го нема салото со коментар „Види ја разликата сега“.

Непотребно е да се каже дека ова е погрешен начин да се ослободи месото од вишокот маснотии и само наиде на жестоки критики од корисниците на оваа мрежа.

Нутриционистите советуваат дека вишокот маснотии од месото секако може да се отстрани, но не на овој начин. Ова можете да го направите така што ќе ставите 3 слоја кујнски крпи во длабока чинија и откако ќе се испржи, исцедете го месото со дупче лажица и наредете го на крпите, оставете малку да се излади и дури потоа продолжете со подготовката по рецептот.

Ако сакате да добиете екстремно диетално мелено месо (можеби за болно лице или некој на кој му е особено забрането маснотии), исцеденото месо можете да го прелиете со малку топла, зовриена вода, оставете го да отстои неколку минути, а потоа исцедете го.

Да го погледнете видеото кликнетете ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *