April 16, 2024

Родена како Брус Џенер, на својот 72 роденден може да се пофали со бројни успеси, но и да ја носи титулата на една од најконтроверзните личности на јавната сцена.

Уште од мали нозе беше јасно дека има талент за спорт , кој се манифестираше на фудбалскиот терен, а по повредата на коленото и во десетбојот. По интензивните тренинзи, дојде златниот медал на Олимписките игри , поставувањето светски рекорди, како и титулата „американски херој“.

Победата на Олимпијадата беше важна затоа што се случи во 1972 година, кога сè уште траеше Студената војна , а Русите победија во дисциплините во кои порано водеа Американците – кошарка, трка на 100 метри и десетбој.
Џенер ги има симпатиите на целиот американски народ. Тој и неговата сопруга Кристи се толку високо на пиедесталот на американскиот хероизам што би требало кран да ги урне, пишуваше тогаш Њујорк Тајмс.

Таквиот успех го олесни пробивот на јавната сцена, со бројни телевизиски настапи, вклучувајќи филмови, пишување, а подоцна и реално шоу.

Имаше и различни перипетии во приватниот живот, меѓу кои три разводи и шест деца. Најмногу внимание привлече бракот со Крис Џенер и нивното реално шоу „ Keeping up with the Kardashians“ кое го следеше нивниот живот и различните настани низ кои поминаа.

Интервјуто со Дијана Соер во април 2015 година го шокираше светот кога Кејтлин првпат излезе како трансвестит и призна дека се борела со својот идентитет уште од млада возраст.

Кејтлин наводно земала хормонска терапија и се облекувала како жена , но престанала кога нејзината врска со Крис станала сериозна во раните 90-ти. Според нејзините зборови, Крис знаел за проблемот и и дозволил да прави што сака на патувањата, кога е сама, но не и кога се заедно. И другите членови на семејството Кардашијан пред неколку години изјавија дека во неколку наврати го виделе Брус како тајно се облекува во женска облека.

„Викај ме Кејтлин“ По трансформацијата и промената на името од Брус во Кејтлин , таа доби и свое реално шоу, каде се обиде да им помогне на транссексуалците во борбата за нивните права. Поради ова, таа доби голема поддршка од јавноста, како и наградата „Жена на годината“, а следеа и бројни други пофалби и критики.

Таа имаше целосна операција за полот во 2017 година, кога официјално стана Кејтлин Џенер . Денеска вниманието го привлекува со женствени комбинации, а во јавноста најмногу се појавува со ќерките кои ја поддржаа во промената на полот, а внимание привлекува и нејзиниот љубовен живот.

Странските медиуми веќе подолго време пишуваат за врската на Кејтлин со 47-годишната трансродова манекенка Софија Хаткинс. , од која не се разделува, но тврдат дека нивната врска е исклучиво пријателска и деловна.

Нејзината трансформација беше прикажана во документарната серија „Јас сум Кејт“, која се емитуваше две сезони и заработи околу 3,2 милиони долари.

Ја напишала и книгата „Тајните на мојот живот“ во која ја опишала операцијата за промена на полот, а денес вредноста на нејзиниот имот се проценува на 100 милиони долари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *