April 9, 2024

Вилијам Батл имаше можност да го гледа раѓањето на своето дете, а пораката што подоцна ја сподели со милиони луѓе натера многумина да размислуваат.

Породувањето е посебен момент за секого, особено за жените. Меѓутоа, еден маж , кој имал можност да биде сведок на доаѓањето на своето малечко на свет, ја објавил најемотивната порака за тој убав чин, испраќајќи и порака до својата сопруга . , покажувајќи колку тоа му значи.

Тој ја нарече својата сопруга чудо, што ги воодушеви неговите следбеници на социјалните мрежи. Многумина се согласуваат дека во однос на степенот на болка, породувањето е меѓу првите, а одамна е познато дека некои мажи тоа не би го ни поднесле.

Вилијам Батл беше толку горд на сопругата Лорен Батл, што мораше да објави фотографија на која таа го раѓа нивното второ дете.

Искрено, не знам како го направи тоа. Болката беше толку силна, интензивна, неподнослива, што дури и јас ја почувствував. Сите во собата го почувствуваа тоа. И таа издржа. Нејзината болка беше застрашувачка. Нејзината борба изгледаше речиси невозможно да се поднесе.

Почнав да ги гризам усните, го напнав целото тело кога контракциите беа најсилни, плачев со неа. Сето тоа кога сфатив дека овде сум само придружник и дека никогаш нема вистински да ја разберам неверојатната болка што таа ја доживеа – напишала Битл на Фејсбук.

Тој се потруди да ја опише агонијата низ која поминала неговата сопруга за да му даде живот на нивниот син.
Таа го посвети секој атом од својот живот и енергија на ова раѓање. И тогаш таа даде малку повеќе. И преку сето тоа, на крајот несебично ни го подари сето тоа сонце кое само таа го чувствуваше во последните девет месеци.

Конечно успеавме да го сакаме и да го задржиме момчето за кое таа го жртвуваше своето тело, удобност, енергија. Мојот син е апсолутно чудо. Бебињата се апсолутни чуда. Но, за мене поголемо чудо е неговата мајка која ми покажа што навистина значи несебична жртва. Што е навистина љубов? Мојата сопруга е вистинско чудо – напишал таткото откако бил сведок на раѓањето на своето второ дете.

Тој објасни дека по породувањето целото внимание било насочено кон момчето кое се родило, а не кон жената. Сепак, тој продолжи да ја гледа со задоволство.

Целото внимание беше на бебето, разбирливо. Но, моето внимание беше на мојата сопруга. Никогаш не ми изгледала поубаво. Мојата љубов и почит беа толку насочени кон неа и низ сето она што таа го помина за нашето дете, зборовите едноставно течеа од моето срце. Пораката се роди од желбата да искажам благодарност на најневеројатната жена што ја познавам и толку сум благодарен што моите зборови допреа толку многу луѓе – рекол младиот татко.

Тој испрати еден вид апел до сите сопрузи никогаш да не ги запоставуваат своите сопруги под никакви околности.
Потопете се во светот на вашиот партнер. Потрудете се да можете да ја цените жртвата што таа ја прави за вашите деца.
Сочувството и емпатијата се неопходни ако сакате вистински да го сакате партнерот. Бидете присутни, вклучени и благодарни. На патот, можеби ќе откриете дека тоа е само состојката што ви недостасуваше за да имате вистински среќен брак кој трае цел живот – заклучил Вилијам.

Таа објава доби 43.000 лајкови и 10.000 коментари на Фејсбук.
Ви благодариме што не потсетивте дека љубовта е движечка сила зад сè –
Љубовта е најголемото чудо –
Се додека вие двајца се сакате толку многу, вашите деца ќе бидат сакани –
Оваа приказна го допира срцето –

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *