June 19, 2024

Сигурно сте ја слушнале изреката: „Едно јаболко на ден го држи докторот подалеку“. Но, исто како јаболката, портокалите исто така имаат многу здравствени придобивки.
Тие се извор на витамин Ц и антиоксидантни хранливи материи. Но, што ќе се случи ако ги јадете секој ден?

Зајакнување на имунитетот. Редовното консумирање портокали и друго овошје и зеленчук може да ја зајакне имунолошката одбрана на вашето тело. Како и сите цитрусни овошја, портокалите се богат извор на антиоксидантната хранлива материја витамин Ц. Тие се исто така добар извор на витамин Б фолати. И витаминот Ц и фолатите помагаат во заштитата на интегритетот на имунолошката бариера на вашето тело и ја поддржуваат функцијата на неколку видови на имуните клетки во системот.

Поубава и блескава кожа. Витаминот Ц, кој се наоѓа во изобилство во портокалите, игра различни улоги во одржувањето на здрава кожа. Витаминот Ц игра клучна улога во формирањето на колаген, протеинот кој ја формира основната структура на кожата. Здравото производство на колаген е поврзано со намалување на предвременото стареење на кожата.

Портокалите исто така содржат флавоноидно соединение кое му помага на телото да одржува соодветно ниво на хијалуронска киселина. Хијалуронската киселина е супстанца природно произведена во телото која помага во одржување на еластичноста на кожата.

Подобар вид. Морковите и портокалите имаат повеќе заедничко отколку само светло портокалова боја, бидејќи и двата имаат добар ефект врз видот. Истите антиоксидантни флавоноиди кои можат да му помогнат на вашето когнитивно здравје и кожа, исто така, можат да го заштитат вашиот вид.

Студијата од 2018 година во The American Journal of Nutrition открила врска помеѓу внесот на флавоноиди и намалениот ризик од макуларна дегенерација (AMD) поврзана со возраста – еден од главните состојби што доведува до губење на видот и слепило кај луѓето над 65 години.

Поточно, истражувачите забележаа дека консумирањето еден портокал секој ден може да обезбеди соодветни количини на флавоноиди кои значително го намалуваат ризикот од развој на оваа состојба за дури 60 проценти.

Хидратација. Приближно 50-70 проценти од телото е составено од вода, а хидратацијата е клучна за одржување на здравјето. Дури и малата дехидрација може да предизвика несакани нуспојави како што се замор, главоболки и тешкотии со концентрирањето. Не мора да пиете вода само за да останете хидрирани, свежите портокали исто така можат да бидат хранлива и вкусна опција за да го зголемите внесот на течности, пишува City Magazine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *