July 22, 2024

Ако сте одлучиле здраво да се храните, време е калоричните намирници да ги исфрлите од домот и повеќе да не ги купувате.

Ова е листа на 3 намирници кои дебелеат повеќе отколку што мислите.

ГАЗИРАНИ ПИЈАЛОЦИ-Тоа што на лименката пишува “zero”, односно нула калории, не значи дека тој пијалок е добар за вас и дека е добро да го пиете додека сте на диета. Соковите со вештачки засладувачи иако се рекламираат како здрава замена за пијалоците со шеќер, всушност можат да предизвикаат вистински хаос во организмот. Затоа би било подобро да ги изфрлите во потполност од вашето мени и наместо нив да почнете да конзумирате свежо цедени сокови од овошје и зеленчук.
ВРШЛИ-Покрај тоа што се направени од месни отпадоци, виршлите и останатите месни производи содржат многу сол кој го задржува вишокот на вода во телото. Ако сакате да се храните здраво, заборавете на виршлите, паштетите и сламаите.

МАРГАРИН-Не дозволувајте да ве измами тоа што маргаринот е на растителна база – станува збор за хидрогенизирана растителна маст, посната како “смрт за целиот организам”. Единствена причина поради која луѓето се вртат кон маргаринот наместо путерот е неговата цена, бидејќи маргаринот е многу поефтин, но би било подобро едноставно да јадете помалку но поквалитетно.

МАРГАРИН-Не дозволувајте да ве измами тоа што маргаринот е на растителна база – станува збор за хидрогенизирана растителна маст, посната како “смрт за целиот организам”. Единствена причина поради која луѓето се вртат кон маргаринот наместо путерот е неговата цена, бидејќи маргаринот е многу поефтин, но би било подобро едноставно да јадете помалку но поквалитетно.

ПРЕПОРАКА: ИЗБЕГНУВАЈТЕ ЈА И ПРЖЕНАТА ХРАНА!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *