July 21, 2024

Почнав да читам, но набрзо морав да престанам бидејќи ми беше премногу, рекол таткото кога го видел наследството на својата ќерка.

Атина Орчард (13) во 2014 година оставила трогателна и емотивна порака на задниот дел од ѕидното огледало, која нејзиниот татко ја пронашол само неколку дена откако таа починала.
13-годишно девојче од Велика Британија прерано ја загуби битката со ретка форма на рак на коските , но пред смртта му остави на семејството тајна порака на огледалото.

Девојката ја напишала пораката со фломастер откако и бил дијагностициран рак, па дури и тогаш не ја загубила душата, но и покрај тешката болест можела да ја види убавината на животот.
Почнав да читам, но набрзо морав да престанам, бидејќи ми беше премногу. Срцето ми се скрши – рекол таткото кога го видел нејзиното наследство.

Таа имаше итна операција од седум часа за отстранување на тумор од ‘рбетот, по што следеше месечна хемотерапија насочена кон борба против ракот на’ рбетот, главата и рамената.

Утре може да заболите од смртоносна болест, затоа искористете го максимално секој ден. Животот е лош само ако го направиш лош. Среќата зависи од вас. Можеби не е важен среќниот крај, но поважна е самата приказна. Смислата на животот е значаен живот – напиша меѓу другото Атина.

Нејзиниот татко раскажал како бил во неверување кога ја нашол белешката.
Ова е толку тажно и трогателно. Кога првпат ја видов пораката, не можев да застанам на нозе. Почнав да го читам, но морав да престанам – срцето ми се кршеше – изјави Дин Орчард.
Иако Атина беше само тинејџерка, научи многу важни животни лекции кои ги сподели со семејството за да ги утеши.
Разликата меѓу обичното и необичното е мала.

Сфатија дека среќата е патување, а не дестинација. Ви благодариме што сте таму. Бидете среќни, слободни, вечно млади. Верувајте! Љубовта е како стакло, изгледа убаво, но лесно се крши. Тоа е ретко и животот е чуден, ништо не трае вечно и луѓето лесно се менуваат.

Кога некој те сака, нема да те пушти, колку и да е тешка ситуацијата. Животот е игра, а љубовта е најголемата награда во него. Запомнете – животот е полн со подеми и падови, а без падови подемите не значат ништо – „делови од нејзиниот тестамент“!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *