July 18, 2024

Младоженецот поради непримерно однесување ја избркал мајка си, но и други членови на семејството од свадбата и смета дека ништо лошо не направил.

Многу фин маж (33) ги избркал сестра си и мајка си од венчавката , а причина за оваа необична постапка е нивната шега која отишла предалеку. Имено, тој опиша се во својата објава на социјалната мрежа „Редит“ и ги праша луѓето дали неговата постапка е соодветна.

Како што истакна, потекнува од многудетно семејство кое главно го сочинуваат жени – тетки, братучетки, но и мајка, маќеа, полусестра и баба. Исто така, таа додава дека сите дами во семејството се познати по тоа што уживаат во шегувањето и постојано задевањето и провоцирањето.

Како токсична единица, ја задеваа и исмејуваа секоја нова жена што влегуваше во семејството, правејќи и „тестови“ дали оваа нова жена заслужува да биде дел од семејството – ја започнува приказната еден млад човек, актер на еден. од најлудите свадби за кои сте слушнале.

Меѓутоа, кога ја запознал девојката со која на крајот се оженил, категорично му рекол на семејството да не ја малтретираат на ниту еден начин. Но, тие не го почитуваа. напротив. Нејзината работа и изглед, криејќи ја од нејзините блиски, ја коментираа на Фејсбук. Кога дознал што направиле, веднаш ги натерал да се извинат, во спротивно им се заканил дека никој од нив нема да биде поканет на свадбата.

Сите веднаш се извинија и донесоа подароци за мојата сопруга. А потоа работите ескалираа – открива тој.
На денот на венчавката, членовите на неговото семејство сакале да си поиграат со невестата и покрај сите предупредувања. Имале на ум дека сите треба да дојдат облечени во бело, за да предизвикаат некаква реакција кај неа поради венчаницата во иста боја , мислејќи дека е супер кул. За среќа, младоженецот на време дознал што прават.

Брат ми ме предупреди, па најавив дека ќе ги исфрли сите, вклучително и мајка ми, доколку некоја од нив се појави во бело – напиша тој.

Сепак, иако членовите на семејството го убедувале дека тоа не е вистина и дека никогаш нема да му го направат тоа – сите освен еден се појавиле во бело на церемонијата. Младоженецот не можел да им поверува на своите очи кога ги видел. Им рекол веднаш да ја напуштат свадбата. До крајот остана неприкосновен, па дури и ја исфрли мајка си, а сите со задушен здив ја следеа неговата постапка.

Се заканував дека ќе преземам поостри мерки и мајка ми се налути, ми рече да се тргнам од патот, но јас не ја пуштив да влезе. Ја натерав да си замине додека мажите во семејството гледаа зачудено . Татко ми беше на моја страна и ме поддржуваше – рекол младоженецот.

Од друга страна, и невестата била разочарана од ваквите постапки на неговото семејство, со оглед дека шегата, всушност, била непочитување кон неа.

Мојот братучед подоцна ме осуди на социјалните мрежи велејќи дека ги избркал сите жени од свадбата затоа што жена ми била толку несигурна што не можела да го поднесе присуството на други жени на нејзината свадба – нагласува момчето.

За работите да бидат уште поневеројатни, мајка му подоцна го замолила да дојде кај неа заедно со сопругата и да и се извини.
Следуваа лавина коментари на „Редит“, а само неколку се:

Твоето семејство е токсично и јас сум толку тажен поради тоа што ѝ го направија на жена ти, но и толку среќен за неа, што таа има маж да ја издржува и да ја чува безбедно.

Шегата е само шега ако сите на крајот се смеат. Инаку, тоа е само малтретирање. Браво што застанавте и ја поддржувавте сопругата. Запомнете дека не сте вие ​​кои го уништивте денот, туку сите други.

Браво што се залагаш за жена ти. Добра поента правите, но емоционалните уценувачи го користат семејството за да ги притиснат жртвите да се согласат на злоупотреба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *