April 13, 2024

Тоа беше свадбата на Лепа Брена и Боба Живојиновиќ, а Југославија со задоволство гледаше се на телевизија. Поради нивната венчавка, прекинат беше и Дневникот.

Љубовната приказна на Лепа Брена и Слободан Боба Живојиновиќ започнала во 1986 година, кога менаџерот на Брена, Рака Ѓокиќ ги запознал по премиерата на првиот филм „ Ајде да водиме љубов “.

Легендата вели дека во таа прилика Брена го прегрнала Боба и му рекла: „ Каде беше сите овие години?
Пејачката признала дека сакала да забрза се меѓу нив, бидејќи во тој период и неговата и нејзината кариера биле во зенитот.

Свадбата се одржа во далечната 1991 година, за деталите од нивната венчавка се зборува и денес – а особено за една сцена.
Тоа е моментот кога Брена го фрли бидермаерот . Имено, букетот го уловила насмеаната Драгана Мирковиќ , која тогаш изјавила дека е среќна за бидермаерот, но дека се уште не планира да се мажи.

На свадбата на најголемата тогашна музичка ѕвезда на Југославија и успешниот тенисер имаше 600 гости. За нив беше подготвено мени достојно- над 650 предјадења и главни јадења подготвени од готвачот и неговите 60 помошници. Гостите на свадбата уживале во фазан, телешки грб во сос од шампањ, чаден лосос во норвешки стил, но и локални специјалитети – се печеле дури 22 свињи и 55 јагниња.

Малку е познат факт дека ги венча најбогатиот човек во светот на спортот.
Поранешниот романски тенисер Џон Цирјак денес има 83 години и го има богатството за кое многумина сонуваат.

Тој е најбогатиот спортист на сите времиња, чија заработка се проценува на 2 милијарди долари и воедно е единствениот поранешен спортист кој се најде на листата на милијардери, што го прави најбогат човек во светот на спортот на сите времиња.

Беше успешен агент на неколку тенисери, од тоа заработуваше многу, но најголемиот дел од своето богатство го стекна дури по деведесеттите.

Цирјак го врати Николае Чаушеску во Романија по падот на режимот и ги искористи неговите контакти во Германија за да стане претставник на Метро АГ, потоа во Мерцедес.

Тие пари понатаму ги вложил во осигурителна компанија, приватна банка (која му го донесе најголемото богатство), авиокомпанија и туристичка агенција. Денес вработува околу 20.000 луѓе и е директор на турнирот на мастерсот во Мадрид, кој сака да го подигне на ниво на Грен слем турнир.

Цирјак освен бизнис имал и бурен приватен живот. Денес живее во Монте Карло со три деца кои ги имал во брак, но самиот вели дека има 32 вонбрачни деца, а се грижи и за 300 напуштени деца на кои им изградил вистински мал приватен рај во Брашов.

Цирјак во Србија е познат и како кум на Лепа Брена и Боба Живојиновиќ, а во мај 2014 година за време на страшните поплави кои ја погодија нашата земја, донираше 100.000 евра за помош на загрозените.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *