July 21, 2024

Џози Варела стана инспирација за многу жени кои се соочуваат со проблемот со прекумерната тежина, но и за многу други луѓе на кои им е потребна мотивација за да ги постигнат своите цели.

Ако порано сте имале прекумерна тежина , веројатно сте наишле, барем индиректно, на некои злонамерни коментари кои дополнително ја поткопуваат вашата самодоверба. Посебно е болно ако доаѓа од припадник на спротивниот пол , бидејќи подразбира отфрлање.

Џози Варела , која имаше најмалку 15 килограми вишок , мораше да слуша многу вакви коментари додека се бореше со проблемот со вишокот килограми. Во општеството ја претставуваа како „дебела пријателка“, ѝ предложија да ослабне, а можеби еден од најболните коментари што ги слушна го изрече млад човек за кој сметаше дека е вистинскиот: „Ти не си мој тип, не сакам дебели девојки“ . Таа тешко го прими одбивањето.

Секако, како и сите други, сакаше да биде фит и да носи удобна и привлечна облека како другите девојки. Тогашниот дечко ја остави со скршено срце и тежок финансиски товар. Бидејќи била изгубена и малку депресивна, Џози не сакала да стане од кревет , не се туширала, не јадела, додека еден ден не решила да се промени и да стане подобра.

Се започна со ставање крај на претходното емоционално злоставување и понижување кое го претрпе поради нејзиниот партнер . Одлучила да оди во теретана, свесна за сите предизвици, како и за новостите кои ја очекуваат и големиот труд. Бидејќи нејзиното тело почнало да се менува поради вежбањето, таа решила да излегува, да патува… Едноставно се заљубила во себе.

Имаше денови кога сакаше да се откаже. Имаше различни предизвици на патот, како што се семејните здравствени проблеми што и го одвлекуваа вниманието, но Џози беше решена да истрае во нејзината намера да се промени себеси и да ја изгради својата самодоверба.

Покрај теретаната која секојдневно ја посетувала, Џози ја променила и исхраната која се базирала на протеини и здрава храна, а најчесто јадела јајца, компири и салати како и протеински шејкови. Таа целосно го промени погледот на светот и едноставно се обиде да се сака себеси.

Понекогаш е најдобро кога луѓето ни ја кажуваат вистината! Замислете да ви кажат дека сте најдобри, никогаш не би се промениле! –

Честитки за вашата одлична и напорна работа на себе –

Да го погледнете видеото кликнете ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *