July 21, 2024

Прополисот е совршена намирницаа која го храни и лекува човечкото тело. Подобро е од кој било синтетички антибиотик се користи повеќе од 2000 години!
Денес, кога поради прекумерната употреба на синтетички антибиотици, повеќето микроорганизми стекнале отпорност кон нив, неопходно е да се најдат помудри решенија што ги нуди природата.

Целта на секој лекар е Primum non nocere, односно првенствено да не му наштети на својот пациент.
Сите знаеме дека синтетичките антибиотици предизвикуваат несакани ефекти кои се јавуваат веднаш или одредено време по нивната употреба, додека даровите на природата немаат несакани последици.

Истражувањата потврдуваат дека во природата постојат многу производи со антибиотска активност.
Прополисот е еден од нив. Тоа е совршена храна која го храни и лекува човечкото тело.
Прополисот е вообичаено име за мешавина од смолести материи собрани од пчелите од цветовите на различни растенија.

Пчелите го собираат и го мешаат со секрецијата на виличните жлезди, ензимски го модифицираат така што најважните компоненти, флавоноидите, стануваат активни супстанци.
Прополисот има специфичен изглед, уникатен горчлив вкус и карактеристичен и ароматичен мирис.
Составот и бојата на прополисот зависи од растителниот вид од кој пчелите го собираат материјалот и од сезоната.
Прополисот традиционално се користи повеќе од 2000 години. Историските записи покажуваат дека прополисот бил важен и ценет производ во медицината на Египќаните, Вавилонците, Арапите, Грците, Римјаните и многу други древни народи.

Лековити ефекти на прополисот: Прополисот содржи 50% смола, 30% восок, 10% етерични масла, 5% цветен прав, бројни витамини и минерали, органски киселини, полифеноли, флавоноиди.
Флавоноидите се во голема мера одговорни за медицинскиот ефект на прополисот.
Флавоноидите се пигменти присутни во овошјето, зеленчукот, цвеќињата и кората на дрвјата. Имаат антиоксидативно дејство, нивната улога е да ги заштитат растенијата од патогени од околината.

Прополисот содржи бројни флавоноиди: галангин, кверцетин, хризин, кемпферол, апигенин, пиноцембрин и пинобанксин.
Прополисот е еден од оние мудри лекови на природата кој убива се што му пречи на здрав организам. Истовремено го зачувува здравото ткиво и ги лекува заболените.

Многубројни студии утврдиле дека прополисот е природен анестетик, антиоксиданс, антисептик, антибиотик и дека делува против повеќето вируси, вклучувајќи го и вирусот на грип. Одличен е во борбата против габите и паразитите.
Посебната карактеристика на прополисот е што бактериите не развиваат отпорност на него и нема штетни несакани ефекти, што е недостаток на синтетичките антибиотици.

Пред спиење, доволно е да се намачка пределот на градите со прополис за да се смири кашлицата и да се обезбеди длабок сон.
Маста од прополис е одлична за рани кои тешко се лекуваат, како и за многу кожни болести: акни, егзема, псоријаза, дерматитис, габични заболувања на кожата, ноктите и скалпот.

Исклучително е ефикасен за чиреви, изгореници и убоди.
Прополисот има способност да запре абнормална клеточна пролиферација (цитостатски) и да лекува бенигни тумори.
Познато е дека прополисот стимулира создавање на нови клетки и регенерација на оштетеното ткиво.
Прополисот помага и при тешка дијареа, каде што другите лекови се беспомошни.

Како врвен активен биостимулатор, прополисот придонесува за подобрување на целосната состојба на организмот, нормализирање на метаболизмот и имунитетот.
Се користи и за лекување на болести на увото и усната шуплина. Дава одлични резултати во лекувањето и спречувањето на болки во грлото.
Помага при забоболка, пародонтална болест, лош здив, хемороиди, воспаление на уринарниот тракт и гастритис.

Како моќен антиоксиданс, ефикасно делува против слободните радикали, кои денес се сметаат за причинители на многу, дури и најсериозните болести како што се атеросклероза, катаракта, рак, Паркинсонова и Алцхајмерова болест.
Најновите истражувања покажуваат дека прополисот го зајакнува имунолошкиот систем и има антиканцерогено дејство.

Како да се користи прополис
Можете да го користите прополисот во природна, сирова форма. Од него можете да подготвите воден екстракт, алкохолна тинктура (капки од прополис), маст или крем.

Воден екстракт од прополис
Водениот екстракт од прополис можете да го подготвите на следниот начин. Замрзнете го сировиот прополис, па сомелете го во тенок прав. Измешајте една кафена лажичка од овој прав со 250 ml чиста вода навечер. Следното утро испијте ја течноста во мали голтки. Јадете го прополисот што останува на дното на чашата пред појадок.

Маст од прополис. Во емајлиран или керамички сад ставете 80-90 грама вазелин. Загрејте ја тавата во водена бања, така што водата нежно зоврие.
Додадете 10-20 гр мелен прополис. Промешајте ја течноста додека прополисот не се раствори. Нечистотиите од прополисот ќе испливаат на површината, па соберете ги со дрвена лажица и фрлете ги.
На крајот додадете малку алкохолна тинктура од прополис за да се хомогенизира прополисот со вазелин. После тоа, ставете го садот во ладна вода. Продолжете со мешање додека маснотиите не се изладат.
Чувајте ја мастата од прополис во херметички затворена тегла на ладно и темно место.

Сиров прополис. Сиров прополис можете да го земате на следниов начин: 3-5 грама дневно, помеѓу оброците. Пред да го голтнете прополисот, џвакајте го во устата најмалку 15 минути.

Крварење. Крварењето од повреди и исеченици може брзо да се запре со користење на памучна волна натопена во капки од прополис.
Габични кожни заболувања. Нанесете крем, маст или капки од прополис на погодената област неколку пати на ден.
Изгореници. Натопете ја газата во маст од прополис, ставете ја преку изгореницата.
Псоријаза. Земете 15 капки прополис преку уста три пати на ден. Во исто време, истријте ја погодената област со крем или маст од прополис.
Респираторни проблеми. Направете чај од камилица или мајчина душица. Додадете 10 капки прополис во сад со топол чај. Покријте ја главата со крпа и вдишувајте неколку пати на ден по пет минути.

Акни, чиреви, дерматитис, егзема. Неколку пати на ден тријте ги погодените области со висококвалитетен крем или тинктура од прополис.

Пародонтопатија. Трипати дневно тријте ги воспалените непца со капки од прополис. Пред тоа, добро измијте ги забите.

Поради изобилството на биолошки активни материи кои се неопходни за секоја клетка од нашето тело, со право можеме да кажеме дека прополисот е „антибиотик кој храни и лекува“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *