July 23, 2024

Доколку сте љубител на пржена риба, овој трик ќе ви се допадне.

Божиќните празници и прослави се пред нас, а бидејќи Божиќ е секогаш посен оброк, а рибата е на менито, многу домаќинки имаат свои добро испробани рецепти за подготовка.
Кога станува збор за пржената риба, постои ризик да се cе”удави”во масло и да пропадне добриот вкус.

Доколку сте љубители на пржена риба, а веќе имате подготвен рецепт за деновите што претстојат, еден трик ќе ви помогне да ја направите уште покрцкава, исто толку вкусна, но да не впие ниту капка масло.

Тоа е состојка која ќе ја користите за замена на брашното, а која повеќето ја имаат во кујната – згуснувач. Скратеницата или пченкарниот скроб ќе формираат заштитна обвивка околу рибата, ќе биде крцкава и нема да може да впие премногу масло и да биде мрсна.

Подготовка:Исечете ја рибата на парчиња, посолете ја како и обично и оставете ја во фрижидер. Ова најдобро се прави еден ден претходно, но може да се направи и неколку часа пред пржење.

Истурете ја смесата во сад, додадете една кафена лажичка сол, а потоа бибер, лук и други зачини по избор. Сè добро соединете.

Во длабок сад сипете го маслото, поголема количина за да „плива“ рибата во него, па добро загрејте го.
Извадете ја рибата од фрижидер, па секое парче убаво извалкајте го во густата смеса и спуштете ја во врелото масло. По потреба неколку пати превртете ја рибата, за да се испржи рамномерно од сите страни.

Послужете ја пржената риба со компири или друга салата која одлично оди со овој специјалитет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *