July 21, 2024

Рускиот претседател Владимир Путин има план за бегство во случај Русија да ја загуби војната што ја започна во Украина во февруари, изјави во средата поранешен пишувач на говори на шефот на Кремљ, пишува Newsweek.

Абас Гаљамов, поранешен говорник на Путин и политички аналитичар, рече дека доверлив извор му кажал дека Кремљ развива резервен план за потенцијален пораз во Украина од пролетта, кој вклучува Путин и неговото највисоко раководство да избегаат во Венецуела.

„Обично не раскажувам инсајдерски приказни, но денес ќе направам исклучок. Прво, премногу му верувам на изворот, а второ, информациите се многу сочни“, напиша Гаљамов на својот канал Телеграм.

Според Гаљамов, кој сега живее во егзил, проектот неофицијално бил наречен „Ноевата арка“. Аргентина и Венецуела, наводно, се меѓу главните опции за бегство на Путин, но и Кина е разгледана во раните фази на преговорите.

„Како што имплицира името Ноевата арка, станува збор за наоѓање нови земји во кои можете да одите во случај да ви стане целосно непријатно во вашата татковина“, напиша Гаљамов.

„Околината на лидерот не исклучува дека тој ќе ја изгуби војната, ќе ја изгуби власта и ќе мора итно да се евакуира некаде“.

Гаљамов, кој живее во егзил во Израел од 2018 година, рече дека извор му кажал дека Јуриј Курилин, потпретседател и шеф на кабинет на руската енергетска компанија Роснефт, е „човекот на теренот“ кој ги подготвува сите аранжмани за потенцијална евакуација во Венецуела.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *