July 13, 2024

Таа го освои својот прв Оскар, а немаше пари да плати за фустан на црвениот тепих. Неверојатната приказна за една од најдобрите актерки во Холивуд.

Хилари Свонк наскоро полни 45 години. Доживеа светска слава, а нејзината приказна, чии детали се непознати дури и за оние кои често ги гледаат филмовите во кои таа се појавува, може да послужи како пример и доказ дека околностите не се оправдување за неуспех.

Убавата Хилари е родена во Линколн како второ дете на Џуди и Стивен Свонк. Таа пораснала во сиромашно семејство кое живеело во приколка во близина на езерото Самиш во Вашингтон.

Тоа не ја спречи да игра во театарски претстави како девојка и да биде успешна во спортот. Како гимнастичарка освоила државни награди.

Таа била тинејџерка кога нејзините родители решиле да го прекинат бракот. Живеела со мајка и во автомобил, практично биле на улица додека мајка и не „нашла пари“ да им обезбеди сместување.

Поради тешката финансиска состојба Хилари го напуштила средното образование и барала работа – актерство. Со парите купила храна за себе и за мајка си. Не го запоставила ниту својот татко, дури пред неколку години се пензионирала за да се грижи за него кога тешко се разболел.

И тогаш среќата и се насмевна на храбрата и талентирана Хилари. Таа доби улога во серијата „Бафи убиецот на вампири“.
Таа беше одбиена за улога во хит серијата „Беверли Хилс“, но се покажа одлично за неа бидејќи следеа улогите во филмовите „Boys Don’t Cry“ и „Million Dollar Girl“ , за што беше наградена со Оскар. .

После тоа, немаше продуцент кој не ја сакаше во својот филм.
„Афера за ланчето“, „ПС те сакам“, „Писатели на слободата“ се само дел од продукциите во кои ја видовме.

Таа во своите улоги го дава целото себе, па дури и познатиот Клинт Иствуд имаше само пофални зборови за неа.

Но, затоа Хилари ја крие својата приватност колку што може. Она што е познато е дека таа беше во брак со актерот Чад Лоу од кој се разведе набрзо по освојувањето на Оскар (што често е случај во Холивуд), дека се забавуваше со тенисерот Рубен Торес, а сега е во брак со Филип Шнајдер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *