July 21, 2024

И покрај суровите климатски услови, просечниот животен век на луѓето во подножјето на највисокиот планински венец во светот се приближува до 100 години.

Како можат да изгледаат и да се чувствуваат здрави? Како да избегнат болка и болест? Кои се нивните тајни?

Спијат многу. Народот на Хималаите знае колку е важно да спие онолку колку што му е потребно на нивното тело секоја вечер. Тие знаат како да се опуштат. Соодветниот сон е многу важен за умот и телото. Спиењето го намалува нивото на стрес хормони кои можат да го зголемат ризикот од разни болести. Затоа, спијте најмалку 7 часа секоја вечер.

Јадат калинки. Калинката има многу здравствени придобивки, а најважната придобивка е тоа што го промовира здравјето на срцето. Истражувањата покажаа дека калинката содржи природни материи кои ја промовираат работата и здравјето на целиот кардиоваскуларен систем . Чистиот сок од калинка е три пати покорисен за здравјето на срцето, во споредба со зелениот чај.

Јадат гоџи бобинки. Гоџи бобинките се една од главните причини што му помагаат на тибетското население да живее 20 години подолго од останатото население. Овие чудесни бобинки се одличен извор на железо и витамин Ц , без кои железото не може соодветно да се апсорбира. Пијте чист сок од гоџи бобинки или јадете неколку гоџи бобинки дневно за подобро здравје. Можете да јадете и суви гоџи бобинки бидејќи имаат речиси исти антиоксидантни својства како свежите.

Јадат кардамон. Ако имате тешко варење и страдате од гасови и надуеност, почнете да користите кардамон. Во чајот или кафето можете да додадете 1 лажичка кардамон. Пијте најмалку 10 минути пред оброк Некои студии покажаа дека кардамонот може да помогне да се намали процентот на висцерални масти. Тоа е маснотиите што ги опкружуваат внатрешните органи, а помал процент на висцерални масти значи помал ризик од срцеви заболувања, срцев удар и мозочен удар.

Тие се опуштаат во природа.Луѓето на Хималаите живеат во хармонија со природата и знаат како да ја користат природата за да го намалат стресот и да ја елиминираат анксиозноста и депресијата .

Некои дури користат различни есенцијални природни масла. Едно од најчестите масла е маслото од сандалово дрво, кое има смирувачки ефект, го намалува нивото на стрес и го подобрува расположението.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *