July 21, 2024

Јованка Будисављевиќ Броз вчера ќе наполнеше 98 години. Таа самата кажа дека нејзиното семејство потекнува од Пеќ на Косово, поради што селото во кое се преселиле во Хрватска го нарекле Пеќани. Куќата во која е родена, како што рече, италијанските сили ја претвориле во нивен штаб за време на војната, за да ја запалат пред да се повлечат. На 21 година добила два ордени за храброст, а носител е и на Партизанскиот споменик. Имала и чин потполковник на Југословенската народна армија.

Во зависност од изворот, се тврди дека таа го запознала Тито во 1944 или 1945 година. Многумина шпекулираа и погодија како младата Јованка завршила во Титовата средина. Некои уверуваа дека е избрана за маршалот на „највисоко ниво“, други дека токму во државниот врв оцениле дека бракот на етнички Србин и етнички Хрват ќе биде исклучителна реклама за идеологијата на „ братство и единство“ на кои почиваше другата Југославија, додека други веруваа дека објаснувањето е многу едноставно и дека оваа Личанка ги исполнува естетските критериуми што го импресионирале вкусот на Броз.

Се венчале на 15 април 1952 година во вилата Дунавска во Илок. Кум на младенецот бил првиот човек на ОЗНА, Александар Ранковиќ, истиот кој во 1966 г. да биде отстранет од политичката сцена, наводно, поради сомнежи дека го прислушувал Тито. Кум од страната на младата жена беше генералот Иван Гошњак, кој беше сојузен секретар за национална одбрана до 1967 година, пишува Слободна Европа.

13 дена без Тито. Како Јосип Броз Тито исчезнал 13 дена, што му кажала Јованка Броз во врска со посмртните останки на Дража Михаиловиќ, се само дел од темите за кои разговарал сценаристот и режисер Милан Шарац. Тој своевремено при претставувањето на својата монодрама „Јас Јованка Броз“ зборуваше за деталите што му ги кажа Јованка Броз, за ​​кои дотогаш јавноста ништо не знаеше. Во интервју за Вечерње новости, Шарац изјави дека Јованка му кажала дека му рекла на Тита да ги предаде преостанатите коски на Дража на неговото семејство.
„Нека ги закопа неговото семејство каде сака. Тоа секогаш го велев, го убедував дека тоа е најдоброто решение. За жал, не успеав да го убедам“, му рече Јованка.

Му кажала и детал од времето кога се обиделе да ја одвојат од Тито.
“Дојдов во резиденцијата, а Тито го нема. Го нема. Каде е? Никој не кажа ни збор. Го немаше 13 дена. Бев во шок. Не можев никому да кажам, мислам на светската јавност. или сама да го барам. Замисли земја без шеф на држава.Човек исчезна сред бел ден. Кога го вратија не беше мојот Тито.Тоа беше првиот ден од нашата конечна разделба. Каде беше тој? Кој го киднапираше, тоа му го кажав само на Рад Чечур, на мојот шеф на обезбедувањето, полицискиот полковник“, призна Јованка.

Милан Гашевиќ – главен телохранител. Милан Гашевиќ Гаша, полицаец, „човек од два метра, со грб како ливада“ кој во тоа време бил и најдобар каратист во Сојузната полиција. Тој не и е познат на пошироката јавност, но неговото име се поврзува со две познати личности – Љуба Земунац и Јованка Броз. По акција на германската полиција, Љуба бил уапсен, но бидејќи немало цврсти докази, Германците решиле да го депортираат во Белград. Само еден полицаец дошол да го земе од Југославија. И тоа сум јас. Тоа беше Милан Гашевиќ.

„На мојот годишен одмор во едно село во Романија им помагам на моите родители. Кога одеднаш ќе пристигне полициска кола. Ми велат дека треба итно да се пријавам кај газдите. Потоа ми рекоа да одам во Франкфурт да го земам Љуба Земунац“, изјави Гашевиќ.

Колкава почит уживаше Гашевиќ во своите редови покажува и фактот што тој беше избран да биде еден од ретките полицајци кои ја чуваа поранешната прва дама на СФРЈ, Јованка Броз. тогашниот шеф на обезбедувањето на Јосип Броз Тито ги повикал Гашевиќ и двајца негови колеги и им кажал дека се избрани за специјална задача.

“Момци, имам доверба во вас. Тоа што ви го кажувам, ниту вашето семејство не треба да знае каде сте и што правите. Јованка Броз доаѓа во вилата. Мораме да се погрижиме да не пропушти нешто“, рече Гашевиќ.
Таа дошла со автомобил, заедно со нејзината сестра Нада.

„Ја отворивме капијата, а кога излезе од автомобилот изгледаше толку скршено и скршено што беше страшно да се види. Едвај можеше да се качи по скалите“, изјави Гашевиќ.
Како што раскажал, Јованка со текот на времето толку многу стекнала доверба во него што можела да го замоли да оди да и купи нешто.

“Тоа не ни беше во описот на работата, ние бевме задолжени за нејзината безбедност. Но, јас ја почитував, таа беше постара од мајка ми, ја слушав секој пат. Потоа ме покани да седнам и да се напијам кафе. Ми кажа прилично грди работи за Станет Доланц и Никола Љубичиќ. Ми кажа дека вршеле влијание врз Тито за да ги разделат.На крајот успеале.Ми рече -Со Тито живеев многу добро, се сакавме.
Во единственото интервју што Јованка Броз го дава откако луѓето околу Јосип Броз физички ја разделија и изолираа од Тито, поранешната прва дама на СФРЈ раскажа многу работи за кои дотогаш многу малку се знаеше.

„Не излегов од дома затоа што немав што да облечам кога дојдов овде. Носев само црно бидејќи набрзина ме исфрлија од дома. Беше пролет и лето. А кога дојде зимата бев веќе можев да излегувам малку. Сепак, немав што да облечам, ми запленија се, дури и ми го одзедоа телефонскиот именик. Дојдов овде без ни телефонски број да повикам некого. Тоа беше целосна изолација Бев опкружена со 15-тина полицајци и се што доаѓаше до вратата внимателно следеа, кој беше и ретко пуштаа некој внатре. Некои работи ми беа вратени по две-три години, но сите повредни работи не ми ги дадоа.

Кога умрел Тито, дознала за тоа од тогашниот секретар на Комитетот, иако на многу чуден начин.
“Секретарот на комитетот ме извести дека Тито починал. Бев на улица Ужичка во мојот салон. Тој се огласи преку дежурниот офицер. Не ми кажа – Тито умре – или нешто слично. Само ми кажа – Готово е“, рече таа.

Јованка Броз почина на 20 октомври 2013 година. Таа е погребана со воени почести, до местото каде почива Јосип Броз Тито. Последна почит и оддадоа членови на Владата на Србија, дипломати, странски делегации и околу 5.000 почитувачи од Србија и од другите земји од поранешна Југославија. На денот на погребот, ковчегот со посмртните останки на Јованка Броз беше изложен на влезот во Куќата на цвеќето, каде бројни граѓани во поворка оддадоа почит, а на последното испраќање беше обезбедена почесната стража.

од страна на гардата на српската војска, која пукала во почесни водови, и поранешни припадници на партизанската шеста лика дивизија во која се борела во Втората светска војна. Таа беше испратена со песната „Bella Ciao“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *