April 15, 2024

Сода бикарбона или натриум бикарбонат е евтина, лесно достапна и повеќенаменска, па сите овие карактеристики ја ставаат во категоријата производ без кој ниту едно домаќинство не може да замисли.

Натриум бикарбонат , кој популарно се нарекува сода бикарбона , има многу широка примена: во готвење, миење, третман, козметика… Можеме да го наречеме и прашок со чудесно дејство.

Достапен е во продавниците во пакувања кои чинат околу 5 до 10 денари.
Еве зошто можете да користите сода бикарбона: Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, но ќе се ослободите од болката ако на раната нанесете паста од, вода и сода бикарбона.

Сода бикарбона е добра и за лечење изгореници – ставете малку сода бикарбона на влажна крпа и нанесете ја на изгореницата.
Ќе ви помогне и да се ослободите од непријатниот мирис од чевлите: доволно е само да го посипете на чевлите.
За да добиете свеж здив, направете гаргара со половина чаша вода и прстофат сода бикарбона.

Исто така, корисен е и против силниот и непријатен мирис на потта. Натопете ја газата со вода и сода бикарбона и ставете ја под пазувите некое време. Непријатните мириси ќе исчезнат.

Се користи и во борбата против познатата габа кандида албиканс (кандида) и во зависност од тоа каде се наоѓа треба да се исплакне или да се пие со раствор од вода и сода бикарбона. Обичните антигабични лекови не делуваат, бидејќи кандида брзо мутира, за да се одбрани, дури почнува да се храни со лекот, кој имал намера да ја убие. За разлика од другите лекови, кандида не може да се прилагоди на сода бикарбона. За дејството на антигабичните лекови знаеле и старите Египќани/

Секојдневното превентивно (и терапевтско) консумирање на сода бикарбона е непроценлив придонес за одржување на целокупната виталност на организмот и добро здравје.

Содом бикарбонат може да се користи за замена на разни производи за нега на лице и тело:
Со лесни кружни движења втријте во лицето мешавина од сода бикарбона и вода, во сооднос 3:1. На овој начин ќе направите благ и ефикасен пилинг на лицето. Исто така, сода бикарбона може да ви помогне да се ослободите од мозолчињата: направете паста од неа и свежо исцеден сок од лимон и периодично нанесувајте ја на мозолчето.

Направете свој шампон за длабоко миење со додавање четвртина сода бикарбона во шампонот (треба да ја додадете сода бикарбона во шампонот за чистење, а не крем шампонот). Ова ќе ви помогне да ги отстраните остатоците од производите за нега на косата и да се насоберат на вашата коса. Немате време да ја измиете косата? Користете сода бикарбона како сув шампон за да го впиете маслото за да не морате да ја сушите косата со фен уште еден ден. Едноставно посипете сода бикарбона на корените на косата и потоа со прстите исчешлајте ја косата.

За ублажување на изгорениците од сонце, натопете крпа во раствор од 250 мл вода и четири лажици сода бикарбона. Добиениот раствор ќе помогне да се „извлече“ топлината од изгорениците.

Може да ви помогне и да имате помека кожа. Едноставно додајте го во топла купка и тоа е тоа. Дополнително, кога правите домашен педикир, додадете три лажици сода бикарбона во топла вода и вашите стапала многу ќе ви се заблагодарат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *