June 16, 2024

Пишиите или тиганици се служат со сирење, кашкавал или јогурт, но може да се послужат и во слатка комбинација со џем.

Состојки:3 чаши брашно, 1 квасец,1 шоља вода, 1 чаша масло и сол.
Подготовка:

Брашното, квасецот, солта и водата се ставаат во сад и се мешаат. Тестото откако убаво ќе го замесите оставете го да нарасне.

Откако ќе порасне, тестото се дели на 8 парчиња кои со раце се валкаат и се прават форми т.е. тигници.
Откако ќе порасне, тестото се дели на 8 парчиња кои со раце се валкаат и се прават форми т.е. тигници.
Тиганиците пржете ги на силен оган, во длабока тава со загреано масло и потоа оставете ги на кујнска хартија да се исцедат од вишокот маснотии.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *