April 9, 2024

Леблебијата е исклучително здрава мешунка која се користи во готвењето на повеќе начини. Леблебијата е мешункаст зеленчук што се користи во источната култура за медицински цели, пишува Cajeviza.com.

Што е Леблебија? Леблебија (cicer arietinum) е вид растение од семејството на грав. Тоа е мешунка чие семе е најмногу слично на семето од соја или сув грашок . Постојат две сорти Лелблебија , а тоа се деси и кабули. Сортата деси се карактеризира со помали зрна,темно кафеава, додека кабули има поголемо зрно светло кафена боја.

Кој од овие два вида Леблебијата ќе го изберете, нема да погрешите. Оваа мешунка е пребогата со протеини и влакна, а како придружни елементи се витамините и минералите за кои науката има докази дека се клучни за нашето здравје.
Секој што ја користи во готвењето, правејќи многу вкусни и зачинети јадења, е запознаен со еден многу важен податок, кој треба да се разбере „ здраво и готово “, за да не се користи младиата Леблебија! Младата Леблебија содржи висока содржина на јаболкова и оксална киселина, која може да предизвика сериозни нарушувања во организмот. Затоа ги користиме плодовите само на зрели растенија!

Состав и хранлива вредност на Леблебијата. Кога станува збор за биохемискиот состав на Лелблебијата , сувото зрно од оваа мешунка содржи 23% протеини, 53% јаглени хидрати, 4-5% растително масло, 3-5% целулоза и 3% минерали.

Една шолја од оваа храна ви обезбедува и 50% од дневната потреба на организмот за калиум, 2% за витамин А, 13% за витамин Ц, 69% за железо, 55% за витамин Б6 и 57% за магнезиум. Покрај тоа, Лелблебијата содржи витамин К, фолна киселина, фосфор, цинк, бакар, манган, холин и селен.

Леблебијата е секако еден од најдобрите извори на протеини, влакна, витамин Б6, железо и магнезиум за веганите и сите оние кои се алергични на глутен. Леблебијата е богата и со есенцијални амино киселини кои телото не е во состојба сам да ги создаде, како што е случајот со несуштинските амино киселини. Повеќето намирници кои не се од животинско потекло имаат недостаток на аминокиселина метионин, додека на интегралните житарки им недостасува лизин, па за да го добиете целото пакување аминокиселини, комбинирајте ја Леблебијата со цели зрна.

Леблебијата е многу добар извор на железо , дури и варената Леблебија содржи двојно повеќе железо од иста количина на месо. Количината на калциум во Леблебијата е исто така голема и е поврзана со протеини кои ја зголемуваат неговата апсорпција. Доколку во оброкот има и житарки, таквиот оброк го има целосниот состав на потребните амино киселини. Леблебијата има низок гликемиски индекс.

Неодамнешното истражување, кое опфати 19 различни култивирани сорти кои се одгледуваат во стаклена градина, покажа дека вреди да се обрне внимание и на листовите Леблебија , бидејќи покрај витамини содржат и значително количество на некои минерали, па можат да се совпаднат со зелката и спанаќот.

Содржината на калциум, магнезиум и калиум во листовите Леблебија е поголема отколку во спанаќот и зелката, додека содржината на железо, цинк и бакар е приближно иста.
Резултатите од ова истражување би можеле да бидат од големо значење за земјите во кои се одгледува леблебијата, а тоа се пред се Индија, Блискиот Исток и Централна Европа. Во овие земји често е забележан недостаток на одредени намирници во исхраната, па листовите наут би можеле да бидат одличен алтернативен извор.

Лековити својства на Леблебијата. Во борбата против дијабетесот. Истражувањата покажаа дека дијабетичарите тип 1 кои често консумираат храна богата со растителни влакна го намалиле нивото на гликоза, а дијабетичарите тип 2 може да го подобрат нивото на шеќер во крвта, липидите и инсулинот. Експертите препорачуваат 21-25 g диетални влакна дневно за жени и 30-38 g за мажи.

Го чува здравјето на коските. Железото, фосфатите, калциумот, магнезиумот, манганот, цинкот и витаминот К кои се наоѓаат во Леблебијата придонесуваат за здравјето и јачината на коските. Сепак, треба да се биде внимателен кога станува збор за овие минерали бидејќи премногу фосфор и премалку калциум може да резултираат со слабеење на коските.
Го намалува крвниот притисок. Една од најважните промени што треба да ги прифатите за да го намалите крвниот притисок е да јадете храна со ниска содржина на натриум, а тоа е токму Леблебијата . Покрај тоа, има и калиум, кој е подеднакво важен за нормализирање на крвниот притисок.
Го чува срцето. Комбинацијата на влакна, калиум, витамин Ц и Б6, како и недостаток на холестерол е одлична за одржување на здравјето на срцето.

Го регулира варењето. Леблебијата го подобрува варењето и е одличен природен лек за лекување на запек и за подобрување на општото здравје на дигестивниот тракт.
Го држи холестеролот под контрола. Бројни истражувања покажаа дека редовното консумирање Леблебијата природно го намалува лошиот холестерол.
Чист организам. Леблебијата содржи едно многу корисно својство, ги отстранува сулфатите, штетните соединенија кои се наоѓаат во конзервираната и преработената храна. За работите да бидат уште подобри, таа може да го направи тоа во рок од 24 часа!

Леблебијата во исхраната. Леблебијата е достапна во текот на целата година, па можете да јанајдете во сите продавници за здрава храна по пристапни цени. Можете да ја користите на различни начини. Ако мразите да правите јадење, можете да го грицкате како пуканки. Вкусот на Леблебијата е неутрален, по структурата путер. Брзо ќе ве направи сити. Поради неутралниот вкус, можете да го комбинирате и со солена и со слатка храна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *