April 18, 2024

Градинарството бара многу планирање, а растенијата се менуваат со годишните времиња. И ако сакате да користите одредени растенија како зачини заедно со градинарството, почнете да ги одгледувате овие четири лековити растенија. Лесни се за одржување, не бараат многу простор и го подобруваат секој простор. Тие се познати и како „свети“.

Темјан Темјанот е главен зачин во медитеранската, карипската, централна Америка и другите кујни. Расте во различни региони и напредува во сончеви и помалку влажни услови.

Богат е со тимол и други есенцијални масла и соединенија кои го поддржуваат имунитетот, па затоа може да заштити од вирусни инфекции. Етеричните масла во темјанот исто така помагаат во ублажување на кашлицата и го олеснуваат дишењето.

Оригано Ориганото потекнува од европскиот континент, а овој миризлив член на семејството нане успева во различни климатски услови, што го прави совршен додаток за секоја градина.
Карвакролот, лимоненот и другите антиоксидантни соединенија, кои му даваат специфичен вкус и мирис на ориганото, исто така штитат од вируси, бактерии и други патогени.

Маточина Motherwort е уште едно растение кое потекнува од европскиот континент и лесно се одгледува во градината.
Традиционално се користи за лекување на стрес и несоница, а истражувањата покажуваат дека може да го зајакне и имунитетот.
Богат е со различни фитохемикалии кои делуваат како антивирусно, антибактериско и антиинфламаторно.

Рузмарин. Рузмаринот е еден од најмоќните додатоци во секоја градина со билки, а оваа ароматична зимзелена грмушка се користи и во кулинарска и во медицинска употреба илјадници години.

Потекнува од Медитеранот, но е релативно издржлив во ладна клима и добро напредува во различни региони.
Богат е со розмарин киселина, карносол, карнозинска киселина и други антиоксидантни соединенија кои го намалуваат воспалението, го поддржуваат имунолошкиот систем и штитат од вируси, бактерии и други патогени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *