July 21, 2024

Можеби сте го мразеле грашокот како дете, но можеби мајка ви знаела нешто повеќе за овој мал зеленчук и затоа ве натерала да го јадете. Грашокот е богат со витамини, минерали и има висока содржина на протеини и влакна.

Всушност, грашокот ги содржи речиси сите потребни минерали и витамини. Можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека една шолја грашок има 8,5 грама протеини, што е повеќе од двојно повеќе протеини од една лажица путер од кикирики. Една шолја варен грашок има и 9 грама влакна, кои помагаат да се чувствувате сити.

Тоj е одличен антиоксиданс. Заедно со високото ниво на хранливи материи, грашокот е исклучително богат со протеини, што го прави еден од најдобрите растителни извори на протеини. Високото ниво на протеини нуди голем број на придобивки. Протеините помагаат во подобрување на мускулната сила и здравјето на коските и играат значајна улога во одржувањето на здрава тежина помагајќи во контрола на апетитот.

Грашокот исто така има висока содржина на влакна, кои исто така помагаат да се контролира апетитот. Освен тоа, грашокот е богат со фенолни соединенија, кои се природни антиоксиданси кои го штитат организмот од болести како карцином и други воспалителни болести.

За здравјето на срцето и крвните садови. Постојат голем број причини зошто грашокот може да помогне во одржувањето на здравјето на срцето: едната е тоа што е богат со влакна. Докажано е дека храната богата со растителни влакна ги подобрува серумските липиди, како и го намалува крвниот притисок и воспалението.

Минералната содржина на грашокот, вклучувајќи калиум, магнезиум и калциум, исто така поддржува здрав крвен притисок Покрај тоа, грашокот содржи витамин Ц, каротеноиди и флавоноли, кои исто така го поддржуваат здравјето на срцето.

Високата содржина на влакна во грашокот е голема предност за здравјето на дигестивниот систем. Влакната помагаат да се одржи растот на здрави бактерии во цревата, што пак помага да се намали растот на лошите бактерии.

Го регулира нивото на шеќер во крвта. Поради високите нивоа на протеини и влакна во грашокот, тие можат да играат значајна улога во посредувањето на гликемискиот одговор на телото. Храната богата со влакна ја забавува апсорпцијата на јаглехидратите, што значи побавно, постабилно зголемување на шеќерот во крвта, наместо нагло скокање.

Протеините се важни за стабилизирање на нивото на шеќер во крвта, особено за оние со дијабетес тип 2. Грашокот исто така содржи витамини А, Д, Ц и К, како и магнезиум , кои се покажаа како корисни за регулирање на шеќерот во крвта и одржување на здрав шеќер во крвта.Освен што го одржува здравото ниво на шеќер во крвта, грашокот има низок гликемиски индекс.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *